Strona główna » Kariera » Jak przejść okres próbny w pracy?

Jak przejść okres próbny w pracy?

Tags: , ,

Okres próbny to czas zarówno dla pracodawcy na sprawdzenie pracownika, jak i dla pracownika na sprawdzenie czy nowa praca, nowe obowiązki i nowy przełożony, w pełni mu odpowiadają. Jak przejść okres próbny, by dostać propozycję przedłużenia umowy o pracę i na co zwrócić uwagę by sprawdzić, czy nasza nowa praca będzie nam odpowiadać?

 

Nowa praca to zawsze nieco większy stres. Wchodzimy w nowe środowisko pracownicze, które rządzi się swoimi prawami. Nowi ludzie, nowe zadania, nowy przełożony – to wszystko sprawia, że z jednej strony czujemy zaciekawienie i podniecenie nową sytuacją, z drugiej chcemy jak najlepiej wypaść, a nie wiedząc jakie zasady panują w firmie możemy odczuwać niepokój nową sytuacją. Jak zachowywać się podczas pierwszych chwil pracy?

 

Zrób dobre pierwsze wrażenie

Najważniejszy jest pierwszy dzień. Ubierz się odpowiednio (jeśli nie wiesz jak ubierają się pracownicy, dopytaj przełożonego o preferowany styl). Nie zakładaj zbyt wielu markowych ubrań– to może zostać uznane za ostentację (chyba, że dostałeś pracę w środowisku, które się w ten sposób komunikuje – np. w świecie mody czy reklamy). Porządnie się wyśpij, byś wyglądał na osobę wypoczętą. Bądź uśmiechnięty, a poznając nowe osoby staraj się zapamiętać jak mają na imię. Słuchaj uważnie poleceń przełożonego i korzystaj z pomocy kolegów. Pamiętaj – znacznie bardziej lubimy osoby, które słuchają niż mówią o sobie. Zatem na pytania na swój temat odpowiadaj krótko, ale wykazuj zainteresowanie tym co mówią inni. Staraj się być profesjonalistą w każdym calu. (Bardzo dobrze działają też czekoladki na przywitanie – kup więcej – nie wiesz ile osób przyjdzie ci obdarować).

 

Obserwuj i nie krytykuj

Nowe środowisko to nowe zasady, których na początku jeszcze nie znasz. Zachowaj otwartość i obserwuj to, jak zachowują się inni -dzięki temu nie popełnisz gafy a jednocześnie szybciej zaaklimatyzujesz w nowym miejscu.

 

Nie bój się pytać

To, że możesz nie wiedzieć jak coś zrobić, jest sprawą zupełnie normalną – dopiero poznajesz sposoby pracy w nowym miejscu. Jeśli czegoś nie wiesz, nie bój się pytać kolegów z pracy lub szefa. Dzięki temu nie popełnisz błędu. Bądź jednak uważny, tak byś nie musiał pytać drugi raz jak coś zrobić – sprawisz wtedy wrażenie osoby, która powoli się uczy.

Nie opowiadaj za dużo o sobie

To naturalne, że nowi koledzy z pracy chcą cię poznać i zadają sporo pytań. Odpowiadaj na nie, ale nie rozwlekaj się w opowieściach. Na głębsze poznanie przyjdzie jeszcze czas. Pamiętaj, że nawet najbardziej pozytywnie nastawiona osoba w dalszym ciągu cię ocenia przez pryzmat tego, czy nadajesz się do jej zespołu. Unikaj rozmów o religii, polityce i innych kontrowersyjnych tematów, dopóki nie dowiesz się, jakie podejście do tematu mają Twoi koledzy. Oczywiście nie musisz rezygnować z siebie w nowym miejscu pracy, ale w okresie próbnym lepiej nie robić sobie wrogów tylko dlatego, że masz odmienne poglądy na niektóre kwestie.

Ani o poprzedniej pracy

Staraj się nie porównywać swojego obecnego miejsca pracy do poprzedniej firmy. Siłą rzeczy będziesz wtedy musiał albo mówić źle o swoim byłym pracodawcy – a tego nie lubi żaden szef, lub też będziesz w zachwytach opowiadał o poprzedniej pracy i przez to nowa praca będzie wypadać blado, a koledzy z pracy zaczną unikać rozmów z Tobą.

Proś o informację zwrotną

Zanim minie okres próbny – mniej więcej w połowie, poproś przełożonego o spotkanie. Dopytaj o jego ocenę Twojej pracy, postępów i oczekiwania względem Ciebie. Dzięki temu zorientujesz się nieco wcześniej jakie masz szanse na pozostanie w zespole, a jeśli coś będzie nie tak, będziesz miał czas by to zmienić.

Naucz się hierarchii

W dużych firmach, korporacjach panują specyficzne zasady dotyczące kontaktu z osobami z wyższych szczebli kariery. Na początku nie wiesz jeszcze, czy spotkana w windzie osoba to szef innego działu czy stażysta – traktuj więc każdego tak, jakby był „osobą ważną” a jednocześnie nie zapomnij za każdym razem zapytać kolegi, kim jest ta osoba – dzięki temu szybciej odnajdziesz się w strukturze i nie popełnisz biurowego faux pas.

 

Pierwszy miesiąc nowej pracy jest najważniejszy dla pracownika również z punktu widzenia tego, czy będzie się mu w nowym miejscu pracy dobrze pracować. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas okresu próbnego?

 

Atmosfera pracy

Czy pracownicy są wobec siebie życzliwi i mili czy też panuje atmosfera rywalizacji i wrogości? W jak dużym stresie pracują pracownicy? Czy pracownicy chętnie wspólnie wychodzą czy każdy po pracy jak najszybciej się od niej odcina? Czy pracownicy wyglądają na zadowolonych ze swojej pracy czy raczej są sfrustrowani i narzekają? Czy usłyszałeś jakieś plotki w pracy czy raczej ten problem się nie pojawia? Czy pracownicy często mają do siebie nawzajem pretensje o zadania zawodowe lub zachowanie?

 

Szefostwo

Jak odnosi się do Ciebie szef? Czy jest typem wymagającym czy wyrozumiałym? Czy komunikuje się z pracownikami z szacunkiem czy też z byle powodu wpada w furię? Czy jest człowiekiem z którym będziesz potrafił się dogadać? Czy słucha swoich podwładnych?

 

Zadania i obowiązki

Czy Twoje zadania pokrywają się z ustaleniami z rozmowy kwalifikacyjnej? Czy otrzymałeś zadania, których nie chcesz bądź nie potrafisz wykonać, a na które się nie umawiałeś z pracodawcą? Czy to, co robisz sprawia ci przyjemność i będziesz w stanie robić to samo przez kolejne miesiące?

 

Work-life balance

Czy wiele razy widziałeś, by pracownicy zostawali po godzinach? Czy robią to dobrowolnie czy pod przymusem przełożonego? Czy zauważyłeś by pracownicy mogli pracować zdalnie?

 

Rozwój zawodowy

Czy w trakcie okresu próbnego widziałeś by pracownicy wyjeżdżali na szkolenia lub konferencje? Czy szkolenia, które zaplanowano dla ciebie były efektywne i w pełni przygotowały cię do pracy?

 

Warto też, przy okazji np. wspólnego śniadania zadać kolegom z pracy kilka pytań:

  • Czy pracodawca wypłaca wynagrodzenie za nadgodziny?
  • Jak wygląda kwestia premii (czy są, a jeśli tak, to jakie są metody ich przyznawania – przy premiach uznaniowych może bowiem okazać się, że przypominają Yeti – podobno są, ale nikt ich nie widział)
  • Czy w firmie istnieje system ocen pracowniczych? Jakie są jego zasady i konsekwencje
  • Jak długo pracują poszczególne osoby (krótkie staże pracy mogą świadczyć o sporej rotacji wynikającej z niezadowolenia pracowników)
  • Czy są w firmie osoby, które awansowały i zostały przeniesione na inne stanowisko? (jeśli tak, oznaczać to może, że firma inwestuje w pracowników i stawia na rekrutację wewnętrzną).

 

Oczywiście nie ma pracy idealnej – zawsze pojawią się jakieś kłopoty i trudności. Uważna obserwacja środowiska pracy oraz analiza wniosków w kontekście tego, czego my sami od pracy oczekujemy pozwoli podjąć decyzję czy przedłużać umowę, jeśli dostaniemy taką propozycję czy może zacząć jak najszybciej szukać nowej pracy.

 

Jak przejść okres próbny w pracy? , 4.9 out of 5 based on 8 ratings
  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *