Strona główna » Kariera » Wynagrodzenie w działach firm

Wynagrodzenie w działach firm

Tags: ,

Wynagrodzenie pracownika zależy nie tylko od zajmowanego stanowiska w kontekście hierarchii w strukturze firmy (asystent, junior, specjalista, manager itd.), ale również od tego, w jakim dziale pracuje. Oczywiście, najwięcej zarabia zarząd i osoby na kierowniczych stanowiskach, ale nawet w przypadku kierowników pensje mogą się między sobą mocno różnić. Jak kształtują się wynagrodzenia w poszczególnych działach firm?

 

W sugerowaniu się średnią lub medianą wynagrodzeń do ustalania własnych oczekiwań finansowych tkwi spora pułapka. Rozbieżności między poszczególnymi firmami są bardzo różne. Wartościowanie stanowisk (czyli widełki płacowe na poszczególnych stanowiskach) będą różne, zależeć będzie to bowiem zarówno od wielkości firmy, pochodzenia jej kapitału ilości stanowiska określonego szczebla czy zakresu obowiązków na poszczególnych stanowiskach. Dlatego też wiedza o tym, że pracownik w firmie X zarabia kwotę Y nie będzie odzwierciedleniem tego, że w firmie Z też takie wynagrodzenie można otrzymać. Oczywiście, wiedza na temat średniej czy mediany wynagrodzenia daje jakiś obraz rynku pracy i płac, ale zawsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej będzie lepiej podać szersze widełki oczekiwań, dopasować je do własnych potrzeb życiowych a następnie precyzować wynagrodzenie na drodze negocjacji znając zakres obowiązków. Nie zapominajmy też o tym, że firmy mają różne dodatki pozapłacowe, premie i bonusy finansowe i niekiedy w firmie w której podstawa wynagrodzenia jest niższa, można w ogólnym rozrachunku – dzięki premiom i dodatkom, zarobić więcej.

 

Sprzedaż

Dział firmy w którym może dojść do największej rozpiętości wynagrodzenia. Na poziomie najniższym (stanowisko sprzedawcy w punkcie sprzedaży) według raportu płacowego z jesienie 2010 roku (AG Test) zarabia się średnio (mediana) 2000 brutto (z dodatkami będzie to 3450 brutto). Na stanowisku dyrektora sprzedaży, średnia to 13.500 zł brutto. Kierownicy sprzedaży zarabiają około 7000 brutto.

 

Obsługa Klienta

W ramach obsługi klienta, stanowiskiem najsłabiej płatnym jest Operator Call Center – jego pensja to 2050 zł brutto miesięcznie. Nieco więcej zarabia serwisant – 2500 zł brutto. Kierownik całego działu już 5400 brutto.

 

Marketing

Kolejnym działem o bardzo dużej rozpiętości zarobków to dział marketingu. Asystent, czyli osoba z niewielkim doświadczeniem, zarabia około 2900 brutto. Specjalista 4000 zł, a kierownik marki już 9050 zł. Oczywiście jako dyrektor marketingu można zarobić najwięcej- 14.500 zł, choć najniższe wynagrodzenie na tym stanowisku w firmach dużych to kwota 6400 zł

 

Finanse

Ten dział to prawdziwa żyła złota. Więcej niż inni zarabia się już na samym początku – mediana dla referenta to 2700 zł przy najniższej na poziomie 2000 zł. Analityk zarobi od 3000 zł do 7500 zł , a specjalista ds. controllingu od 2400 do 6400 zł – oczywiście wszystkie kwoty to kwoty brutto. Na rękę będzie to więc 1730 zł – 4500 zł

 

Księgowość

Kasjer lub fakturzysta to zawody nisko płatne. Mediana zarobków wynosi 1500 zł netto (2000 brutto), przy czym fakturzysta często zarabia najniższą krajową. Maksymalne kwoty do osiągnięcia w tym zawodzie też nie są duże i zamykają się w okolicach 2800 zł brutto.

Wiele mówi się też o tym, że księgowi zarabiają bardzo dobrze. Tymczasem wcale tak nie jest – raporty płacowe przekonują, że to wcale nie jest aż tak popłatny zawód, chyba że pensje (średnią) na poziomie 3400 zł brutto (2400 netto) uważacie za wysoką.

 

Inżynieria

Kwestie zarobków w inżynierii wywołały już na naszym blogu spore dyskusje. Ile można zarobić nie posiadając doświadczenia zawodowego. Czy słusznie myślą absolwenci (niektórzy) że praca za 2500 – 3000 zł netto na stanowisku inżyniera (bez doświadczenia) to realna kwota? Otóż raczej nie. Inżynier materiałoznawca (bez podziału na poziom doświadczenia zawodowego) zarabia (mediana) 3700 zł brutto, a rozpiętość zarobków jest od 3100 do 5170 zł – czyli średnia na rękę to 2600 zł , przy czym na pewno stawkę tą podbijają osoby z doświadczeniem zawodowym. Trudno zatem mieć nadzieję, że absolwent zaraz po studiach otrzyma 3000 zł netto. Warto się jednak starać w tym zawodzie, kierownik działu konstruktorów może już bowiem zarobić nawet 11 tyś zł (brutto). Jest to wprawdzie kwota dostępna dla nielicznych, średnio bowiem zarabia się na tym stanowisku 5800 zł brutto, ale i tak kwota jest dość ciekawa.

 

Administracja biurowa

W każdej firmie musi być część administracyjna – recepcjoniści, sekretarki, osoby zajmujące się przepływem korespondencji. Do tego działu wlicza się też niekiedy radców prawnych oraz wszelkich kierowników biur zarządu czy zastępców prezesa. W samym dziale zarobki są zatem rozpięte bardzo mocno – jak łatwo się domyśleć, recepcjonista najczęściej zarabiał będzie niewiele więcej niż najniższa krajowa, a Manager Administracyjny średnio 6000 brutto. Najwięcej kontrowersji budzi zwykle wynagrodzenie sekretarki. Mediana zarobków na tym stanowisku to około 2500 zł brutto, ale w największych firmach można zarobić nawet prawie 4000 brutto.

 

Logistyka

Podstawowym stanowiskiem w dziale logistyki jest stanowisko asystenta. Zarobki nie są tu duże i koncentrują się wokół kwoty 2700 zł, przy czym średnia wyższa niż mediana sugeruje, że naprawdę wysokie jak na to stanowisko zarobki (okolice 4000 zł brutto) zdarzają się naprawdę rzadko. Niezależnie od stanowiska (spedytor, dyspozytor, specjalista ds. importu itd.) mediana zarobków nie przekracza 4000 zł brutto. Na kierowniczym stanowisku jest już jednak lepiej – od 4000 zł brutto do 12.000 zł.

 

IT

Dział IT podobnie jak dział marketingu cechuje ogromna rozbieżność. O ile serwisant IT zarabiać może nawet skromne 1800 zł brutto o tyle dyrektor działu nawet 22.000 zł. W przypadku IT pensje są bardzo różne – zależne zarówno od stanowiska, umiejętności jak i firmy, która zatrudnia. W większych firmach z zagranicznym kapitałem, wynagrodzenia mogą być nawet o połowę wyższe niż w firmach mniejszych, rodzimych. Co ciekawe, z raportów płacowych wynika jednak, że programiści (bez wyszczególnienia w jakich językach kodują) na początku kariery zarabiają nawet 2800 zł brutto (z wyłączeniem firm małych, gdzie te zarobki mogą być jeszcze niższe). Nieco więcej zarobi początkujący administrator. Mediana na tym stanowisku to 4600 zł brutto.

 

HR

Asystent HR, czyli osoba która dopiero rozpoczyna swoją przygodę w zawodzie, zarobi niewiele. Najniższe wynagrodzenie to zaledwie 1800 zł brutto, a mediana 3000 zł. Później jest nieco lepiej. Specjaliści ds. wynagrodzeń, szkoleń czy rekrutacji mają szanse na wyższe zarobki (mediana na poziomie 3800 – 4400 zł brutto). Kierownicy działów personalnych zarabiają już nawet 12.000 zł, ale są i firmy w których wynagrodzenie to oscyluje w granicach 4500 zł.

 

Wynagrodzenie w działach firm , 2.7 out of 5 based on 3 ratings
  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *