Strona główna » Kariera » Negocjacje podwyżki

Negocjacje podwyżki

Tags: , , ,

W niektórych firmach podwyżki przyznawane są w ściśle określonych sytuacjach – zależą od wyniku oceny okresowej bądź związane są z rozpisywaniem budżetu na kolejny rok. W takich firmach, to pracodawca wychodzi z inicjatywą podwyżki i nawet najlepsze umiejętności negocjacyjne kandydata nie na wiele się zdadzą. W większości firm można jednak wpływać na wysokość swojego wynagrodzenia poprzez rozmowę z pracodawcą lub przełożonym o podwyżce. Jak o niej rozmawiać, by nie ponieść klęski?

 

Umawianie spotkania z pracodawcą

W negocjowaniu podwyżki wszystko jest ważne i może grać na naszą korzyść lub przeciwko nam. Chcąc umówić się z szefem na rozmowę o wynagrodzeniu wybierzmy taki termin (lub zasugerujmy) który będzie optymalny pod względem zajęć szefa, Twoich i poziomu zmęczenia. Nie umawiaj się na rozmowę w poniedziałek o 8.00 ani w piątek o 16.00 – w poniedziałek jesteś jeszcze rozkojarzony, w piątek już za bardzo zmęczony. Jeśli to szef proponuje termin, zastanów się ile masz pracy w danym dniu i czy będziesz w stanie skupić się wystarczająco na rozmowie o pieniądzach.

Dobry termin oznacza też odpowiedni czas dla Ciebie i firmy. Jeśli jesteś po urlopie, chorobie lub właśnie coś zawaliłeś, to rozmowa o podwyżce jest nieco bez sensu. Podobnie będzie w sytuacji w której w firmie źle się dzieje – redukcje etatów,zmniejszenie zamówień, mogą świadczyć o dziurze w budżecie firmy. Lepiej w takiej sytuacji odczekać kilka tygodni lub miesięcy. Pamiętaj jednak również, że jeśli jesteś cenionym pracownikiem, którego wkład w firmę jest spory, to również w okresie kryzysu możesz iść po podwyżkę – tym bardziej jesteś bowiem ważnym dla pracodawcy pracownikiem.

 

Przygotowanie do negocjacji

Twoje przygotowanie do negocjacji wynagrodzenia powinno objąć:

 • Podsumowanie ostatniego okresu pracy zawodowej wraz z sukcesami i osiągnięciami (za coś tą podwyżkę przecież chcesz).
 • Ustalenie jakiego poziomu podwyżka cię satysfakcjonuje (a jaka będzie wystarczająca)
 • Ustalenie ile kwota ta wynosi brutto, netto i procentowo w stosunku do Twojego wynagrodzenia. Pracodawcy mogą stosować różną nomenklaturę i musisz wiedzieć o ile zwiększy ci się wynagrodzenie, jeśli pracodawca zaproponuje 15% brutto podwyżki.
 • Sprawdzenie konkurencyjności na rynku – zobacz ile ogłoszeń rekrutacyjnych na osobę o twoich kompetencjach się pojawia, jakie masz szanse na pracę i ile jest osób na rynku, które mają podobne do Twoich doświadczenia.
 • Przygotowanie  alternatywne rozwiązania – jeśli szef odmówi podwyżki, co innego może ci zaproponować? Może dodatkowe ubezpieczenie, pracę zdalną 2 razy w tygodniu lub przydział służbowego auta? Wykorzystaj te opcje jeśli wynagrodzenie nie będzie mogło zostać zmienione, lub będzie zmienione a zbyt małą Twoim zdaniem kwotę.
 • Opanowanie stresu – rozmowa o pieniądzach to taka sama rozmowa jak każda inna. Musisz opanować stres inaczej, twoje myśli nie będą jasne, a argumenty przekonujące. Pod wpływem stresu będziesz mniej skuteczny.

 

Rozpoznaj styl negocjacji swojego szefa

Przygotowując się do negocjacji warto rozpoznać jaki styl negocjacji prezentuje nasz pracodawca, by móc zachować się odpowiednio. Jeśli jest agresywnym negocjatorem, który chętnie rywalizuje, będzie raczej niechętny współpracy i wtedy jedyną strategią, która może zaowocować sukcesem, jest równie agresywna postawa. Jeśli szef częściej nastawiony jest na współpracę, to takie nastawienie również będzie najbardziej dla nas korzystne – może zamiast bądź obok podwyżki znajdziemy inne pola, które pozwolą ci cieszyć się pracą mimo iż wynagrodzenie nie ulegnie aż takiej zmianie? A może w zamian za wyższe wynagrodzenie, zakres Twoich obowiązków ulegnie modyfikacji? Jeśli Twój pracodawca nie lubi negocjacji i stara się unikać rozmowy w tym zakresie, najlepszą strategią będzie nastawienie rywalizacyjne – jeśli ty również zaczniesz unikać, nigdy nie porozmawiacie.

 

Bądź merytoryczny

W trakcie negocjacji bądź jak najbardziej merytoryczny. Wykorzystuj rzeczowe argumenty i pilnuj, by przełożony również takich używał. Jeśli spróbuje manipulować (np. mówiąc „Jak możesz mi to robić. Wiesz, że jesteśmy w trudnej sytuacji”) kieruj rozmowę na właściwe tory. (np. odpowiadając „Oczekuję adekwatnego wynagrodzenia za wkład i zaangażowanie w pracę. Moja rozmowa o wynagrodzeniu nie jest personalnie kierowana do Ciebie. Chcę byśmy porozmawiali o mojej przyszłości finansowej”.) Unikaj zaangażowania emocjonalnego – zarówno złość, podniecenie czy jakiekolwiek inne emocje, mogą w trakcie rozmowy o pieniądzach zaszkodzić. Zwłaszcza, że w naszej kulturze rozmowa o pieniądzach z założenia jest emocjonalna.

 

Jeśli nie dostaniesz podwyżki

Nie daj się zbyć zwykłym „nie bo nie”. Uzyskaj od szefa informację dotyczącą powodów dla których nie otrzymasz podwyżki. Porozmawiaj o tym, jak musi zmienić się sytuacja twoja (bądź firmy), by do rozmowy można było wrócić. Postaraj się ustalić w miarę konkretny termin ponownej rozmowy (np. za 4 miesiące).

 

Czego nie robić w trakcie negocjacji?

 • Nie stawiaj wszystkiego na jedną kartę. Postawa „podwyżka lub odchodzę” może kosztować cię posadę. I to nie dlatego, że pracodawca nie będzie gotowy na to, by dać ci wyższe wynagrodzenie, lecz dlatego, że postawiony pod murem, nie zechce być szantażowanym
 • Staraj się nie porównywać do innych. Nawet jeśli wiesz, że inny pracownik zarabia więcej niż ty. Wielu pracodawców ma własne, nie zawsze racjonalne kryteria oceny pracy. Jeśli w Twoje firmie zarobki nie są jawne, szef może pomyśleć, że przyszedłeś po podwyżkę tylko dlatego, że dowiedziałeś się, że inni dostają więcej. Spróbuj pokazać swoją wartość i ugłośnić swoje potrzeby bez odwoływania się do tego ile zarabiają inni.
 • Nie daj się zbyć. Niektórzy pracodawcy, przy negocjacji podwyżki próbują grać na czas. Przekładają spotkania i rozmowy, odsuwają je w czasie, tym samym odsuwając moment podwyżki. Pamiętaj, że przesunięta z 26 na 3 kolejnego miesiąca rozmowa, to dla pracodawcy zaoszczędzone pieniądze. Nie daj się zbyć a jeśli szef przesuwa termin spotkania, to umów się konkretnie na określony termin. Zdanie „umówimy się jakoś w przyszłym tygodniu” nie jest konkretem.
 • Nie proś, tylko argumentuj. Jeśli podwyżka należy ci się ze względu na wkład pracy w firmę, to musisz to uargumentować. Proszący ton nie pokaże twojego profesjonalizmu i otworzy przestrzeń do tego, by pracodawca zignorował Twoją prośbę.
 • Nie uzależniaj podwyżki od stażu pracy. Wielu pracowników uważa, że podwyżka należy się za staż pracy. Po roku lub dwóch radośnie maszerują do gabinetu szefa i zaczynają rozmowę od stwierdzenia. ‘Szefie, właśnie minął mi rok pracy, zatem porozmawiajmy o podwyżce.” Pracodawcy wolą dawać podwyżkę za osiągnięcia i sukcesy a nie wysiedziany na stołku czas.
 • Nie motywuj chęci otrzymania podwyżki trudną sytuacją. To, że masz żonę na bezrobociu czy chore dziecko tak naprawdę nie jest problemem pracodawcy. Oczywiście możesz o tym wspomnieć – niektórzy pracodawcy mają narzędzia, które mogą pomóc pracownikowi w takiej sytuacji (zapomogi, pożyczki), ale podwyżka wynagrodzenia zależy od tego jak pracownik pracuje a nie od tego jak mu się życie układa.
Negocjacje podwyżki , 5.0 out of 5 based on 3 ratings
 • Oceń artykuł:
 • GD Star Rating
  loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *