Strona główna » Kariera » Świadczenia pozapłacowe

Świadczenia pozapłacowe

Tags: , , ,

Czym są świadczenia pozapłacowe? Jakich świadczeń można spodziewać się od pracodawcy? Jakie są najczęściej stosowane w Polsce dodatki pozapłacowe? Czy za świadczenia pozapłacowe pracownik płaci?

Pozapłacowe świadczenia pracownicze – co to jest?

Są to dodatki do wynagrodzenia pracownika przekazywane mu w sposób bezgotówkowy. Stanowią dodatek do wynagrodzenia finansowego, a ich celem jest podwyższenie wartości pracy w oczach pracownika i zmotywowanie go zarówno do bardziej wydajnej pracy jak i do pozostania w szeregach pracodawcy. Innymi słowy, benefity pozafinansowe (taka nazwa bowiem również funkcjonuje na rynku) to wszystko to, co pracownik może dostać od pracodawcy poza wynagrodzeniem oraz premiami finansowymi.

Czy za świadczenia pracownicze pracownik coś płaci?

Niestety w większości przypadków tak. Z punktu widzenia prawa podatkowego, dodatki pozapłacowe dla pracowników stanowią dla nich dodatkowy przychód wynikający ze stosunku pracy i w związku z tym podlegają opodatkowaniu. Podatek ten odliczany jest od wynagrodzenia pracownika.

Dodatki pozapłacowe – najpopularniejsze rozwiązania

Firmy, chcąc być jak najbardziej atrakcyjne dla swoich pracowników stosują różnego rodzaju dodatki motywacyjne w formie pozapłacowych świadczeń pracowniczych. Do najczęstszych dodatków należą takie benefity jak: możliwość korzystania z auta służbowego lub komórki do celów prywatnych, dodatkowa opieka medyczne, dodatkowe ubezpieczenie rentowe lub emerytalne, bony towarowe, karty do siłowni lub ośrodków sportowych, bezpłatne posiłki, dodatkowe dni wolne. Coraz częściej firmy decydują się również na niestandardowe dodatki motywacyjne takie jak np. bezpłatne owoce w firmie, opieka concierge’a, opłacanie przez pracodawcę hobby pracownika (np. kursu spadochronowego itp.).

Benefity pozapłacowe a wynagrodzenie

Podczas rekrutacji, warto dowiedzieć się, jakie dodatki pozapłacowe oferuje pracodawca – ich wartość w przeliczeniu na gotówkę może być wysoka i nierzadko bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wybór pracodawcy z szerokim pakietem świadczeń dodatkowych niż z wyższym wynagrodzeniem zasadniczym.

Świadczenia pozapłacowe, 2.5 out of 5 based on 2 ratings
  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *