Strona główna » Kariera » Ile zarabia się w sprzedaży?

Ile zarabia się w sprzedaży?

Tags: , , ,

Czy pracując w handlu można sporo zarobić? Jakie stanowiska są najbardziej opłacalne i jak budować swoją ścieżkę kariery w sprzedaży?

 

Obecnie branżą, która rozwija się bardzo prężnie jest sprzedaż. Osoby z umiejętnościami sprzedażowymi są poszukiwane na rynku pracy, a ilość ofert pracy w sprzedaży stale rośnie, nawet jeśli ogólnie spada ilość wolnych miejsc pracy. Wybór kariery w obszarze sprzedaży i konsekwentnie budowana ścieżka kariery mogą przełożyć się zarówno na satysfakcję z pracy jak i niezłe wyniki finansowe pracownika.

 

Jak wyglądają średnie zarobki na poszczególnych szczeblach kariery w handlu? (dane finansowe brutto na podstawie raportu płacowego AG Test Jesień 2010)

Ile zarabia sprzedawca?

Podstawowym stanowiskiem sprzedażowym jest sprzedawca w punkcie sprzedaży, zwany również shop assisstantem. Mediana płacy na tym stanowisku dla całego kraju wynosi 2000 zł brutto (Mediana oznacza, że połowa pracowników zarabia poniżej, a połowa powyżej tej kwoty. Nie jest to średnia). Maksymalne zarobki na tym stanowisku to kwota 2800 zł. Jeśli dołączymy do tego dodatki finansowe (premie od sprzedaży), to kwoty zarobków zwiększają się odpowiednio do 3450 zł brutto (mediana) i 3800 zł na maksimum – jak widać, rozbieżności nie są oszałamiające – między osobą która zarabia średnio a maksymalnie, jest zaledwie 300 zł na rękę różnicy w wynagrodzeniu.

Ile zarabia telemarketer?

Nieco wyższe zarobki osiągniemy na stanowisku telemarketera, czyli sprzedawcy telefonicznego. Ta praca wymaga nieco więcej odporności psychicznej i lepszych umiejętności sprzedażowych, jeśli pracownik ma być efektywny. Płaca podstawowa to 2250 zł (mediana) a maksymalne zarobki 3500zł. Co ciekawe, na stanowisku telemarketera rozpiętość płacy jest większa – najniższe wynagrodzenie jakie otrzymują pracownicy jest często niższe niż na stanowisku sprzedawcy. Z raportu wynika więc, że i owszem, telemarketer może zarobić więcej, ale może również trafić do firmy, w której będzie zarabiał znacznie mniej niż sprzedawca.

Ile zarabia specjalista ds. wspierania sprzedaży?

Kolejny szczebel w karierze handlowej to stanowisko specjalisty ds. wspierania sprzedaży. Ta osoba, pomaga w sprzedaży przedstawicielom i agentom, finalizuje kontrakty, umawia spotkania, przygotowuje oferty. Na tym stanowisku mediana zarobków to 3500 brutto, ale zarobki maksymalne wynoszą już 5750 zł. Bywa jednak i tak, że na stanowisku Sales Support Specialist zarabia się 2800 zł brutto, czyli mniej niż 2000 zł na rękę.

Ile zarabia analityk sprzedaży?

Analityk sprzedaży, czyli osoba, która nie zajmuje się sprzedażą bezpośrednio, tylko analizuje trendy i przeprowadza wszelkie konieczne badania i analizy by sprzedaż produktów rosła, zarobi około 3700 zł. Na tym stanowisku rozpiętość zarobków jest jednak ogromna – od 1600 zł do 6100 zł.

Ile zarabia REP (przedstawiciel handlowy)?

Podobnie duża rozpiętość zarobków występuje na stanowisku przedstawiciela handlowego. Można na tym stanowisku zarobić zarówno zaledwie 2200 brutto jak i 5000 zł – mediana wynosi 3300 zł. Premie za sprzedaż też są różne – przedstawiciel dorobi do pensji od 300 do prawie 2000 zł.

Na stanowisku przedstawiciela handlowego ds. sieci handlowych (czyli osoby, której działania koncentrują się wokół marketów i sklepów zrzeszonych w sieci handlowe – np. Lewiatan, Żabka itd.) zarobki mają większą rozpiętość niż na stanowisku zwykłego przedstawiciela handlowego (2200 – 8800 zł), przy czym mediana jest niższa i wynosi 3100 zł, co oznacza, że maksymalne zarobki – powyżej 5500 zł brutto zdarzają się naprawdę rzadko (jeśli jako sieciowiec tyle zarabiasz, to łatwo pracy za większe pieniądze nie zmienisz).

Ile zarabia kierownik sprzedaży?

Zupełnie inne zarobki obowiązują w przypadku kadry kierowniczej. Regionalny kierownik sprzedaży, zarobi między 4200 a 13000 zł brutto przy czym mediana wynosi 6500 zł. Kierownik działu sprzedaży ma wprawdzie mniejszą rozpiętość zarobków, ale wyższą medianę (7000 zł) zatem większa część kierowników zarabia nieco więcej. W przypadku dyrektora sprzedaży zarobki zaczynają się od 7200 brutto a kończą na okolicach 20.000 zł – mediana to 13.500 zł, z dodatkami kwota ta rośnie jednak do 15.000 zł.

 

Analizując przedstawiane zarobki warto pamiętać o tym, że w skład wynagrodzenia wchodzą też wszelkie premie roczne czy kwartalne – zatem zaproponowane nam zarobki w formie podstawy, mogą być nieco niższe – rocznie, kwota się dzięki premiom wyrówna.

 

Firmy polskie a zagraniczne

Oczywiście pamiętajmy o tym, że w firmach polskich i zagranicznych dysproporcje między zarobkami są spore. O ile w przypadku stanowisk podstawowych (Shop Assisstant czy Telemarketer) mediany w firmach polskich są mocno zbliżone bądź identyczne jak w firmach ogólnie, o tyle już analityk sprzedaży zarabia w firmie polskiej znacznie mniej (od 1450 do 3000 zł z medianą 1725 zł) – dobrze więc zacząć w polskiej firmie, ale mieć w trakcie budowania ścieżki kariery jasność, ze przyjdzie czas na zamianę i przeniesienie się do firmy z zagranicznym kapitałem.

Firmy mniejsze i większe

Na rynku pracy, wśród kandydatów panuje przekonanie, że duże firmy płacą więcej. Okazuje się to mitem. Są oczywiście stanowiska, na których w większych firmach (zatrudniających powyżej 100 osób) zarobimy więcej, ale są też takie, na których nie opłaca się przechodzić do firmy o większym zatrudnieniu – warto zdawać sobie z tego sprawę i nie zakładać, że większa firma na pewno zaproponuje nam wyższe zarobki.

Stanowiska na których mediana zarobków w firmach zatrudniających do 100 osób jest wyższa niż w firmach większych (zatrudniających między 100 a 500 osób) to np. stanowisko sprzedawcy (2800 brutto w firmie mniejszej w stosunku do 1900 zł w firmie dużej) czy przedstawiciel handlowy (3450 zł brutto w mniejszej i 3000 zł w większej). Choć mediany różnią się znacząco, to warto też wiedzieć, że maksymalne zarobki są jednak w większych firmach wyższe. Zatem – jeśli na sprzedawcę do większej firmy, to tylko wtedy, kiedy uda nam się przekonać pracodawcę, że jesteśmy super pracownikami i należy nam się górna granica widełek płacowych. Przy firmach bardzo dużych, zatrudniających powyżej 500 osób zarobki znów się wyrównują, osiągając wyższe pułapy niż w przypadku firm mniejszych. Nie są to jednak bardzo duże różnice (przynajmniej na poziomie mediany), zatem jeśli wierzymy w to, że na tym samym stanowisku, w firmie dużej zarabialibyśmy 2-3 razy tyle co teraz, to lepiej wyzbyć się mrzonek.

 

Kariera w sprzedaży nie jest łatwa, wymaga zaangażowania, umiejętności sprzedażowych i nastawienia proklienckiego. Nie każdy będzie w stanie być dobrym sprzedawcą, bo handel, by się w nim realizować, trzeba lubić. Warto jednak, jeśli jesteśmy jeszcze na początku drogi zawodowej rozważyć tą ścieżkę kariery, gdyż daje ona spore szanse rozwoju zawodowego i pozwala na spore zarobki. Dobry sprzedawca lub handlowiec nie będzie też nigdy miał problemów z pracą, są to bowiem osoby poszukiwane na rynku.

Ile zarabia się w sprzedaży? , 5.0 out of 5 based on 2 ratings
  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *