Strona główna » CV – Życiorys » Format CV i jego szata graficzna

Format CV i jego szata graficzna

Tags: , , , ,

Jak powinno wyglądać CV w formie elektronicznej? Jak zadbać o jego atrakcyjną szatę graficzną? Jaką czcionkę CV wybrać i jaki format jest najbardziej uniwersalny?

 

Najważniejsza w CV jest odpowiednio przygotowana treść życiorysu. Niemniej jednak, to w jaki sposób zaprezentujemy nasze doświadczenie zawodowe również ma wpływ na to, jak zaprezentujemy się potencjalnemu pracodawcy.

 

Długość CV

Standardem w rekrutacji jest dwustronicowe CV jako maksymalna długość aplikacji. Nie oznacza to jednak, że zawsze trzeba trzymać się koniecznie dwóch stron. Jeśli kandydat jest jeszcze młody i na koncie ma dopiero jeden staż, dwie prace dorywcze i licencjat, to nie ma sensu rozwlekać CV poprzez pionowe wypisywanie zainteresowań czy nadmiernie powiększoną czcionkę do dwóch stron. Podobnie, jeśli kandydat ma naprawdę duże doświadczenie zawodowe, to w ostateczności może pozwolić sobie na trzy strony tekstu. Jeśli jednak nawet na trzech stronach nie możemy się zmieścić, wybierzmy inną formę niż życiorys chronologiczny – np. CV funkcjonalne czy success CV.

 

Czcionka w CV

Czcionka życiorysu powinna być przede wszystkim czytelna. Unikamy więc zbyt małych czcionek (np. 9 pkt) oraz zbyt dużych „wołów”, które sprawiają wrażenie, jakbyśmy chcieli napompować nasze CV. Jeśli chcemy sprawić wrażenie osoby sympatycznej i otwartej, wybierzmy czcionkę o zaokrąglonych brzegach, jak najmniej kanciastą. Najbardziej nadające się do pisania CV czcionki to Tahoma, Arial, Verdana (10-12 pkt). Unikajmy czcionki Times New Roman – po pierwsze dlatego, że większość kandydatów jej używa, po drugie zaś ze względu na nierówne odstępy między poszczególnymi literami, przez co tekst nie sprawia wrażenia jednolitości i po prostu wygląda brzydziej. Błędem jest też stosowanie czcionek wyróżniających się, ale słabo czytelnych (wszelkie formy gotyckie) czy szczególnie lubianej przez osoby młode czcionki Comic Sans, która sprawia wrażenie dziecinnej.

 

Polskie znaki

O tym, że nie robimy literówek ani błędów ortograficznych nie warto nawet pisać – od tego mamy sprawdzanie pisowni w edytorach tekstów by z nich korzystać. Warto też dać nasze CV do przeczytania drugiej osobie, by wyłapała ewentualne błędy – w końcu,jeśli w Liście Motywacyjnym użyjemy np. słowa „morze” jako przypuszczenia, to sprawdzanie pisowni błędu nie wychwyci.

Koniecznie sprawdzić trzeba wszystkie ogonki w polskich znakach. Życiorys jest dokumentem biznesowym, a w takiej korespondencji używamy polskich znaków.

 

Format CV

Obecnie do dyspozycji mamy kilka formatów dokumentów – który wybrać, by mieć pewność, że nasze CV wygląda najlepiej?

Kandydaci najczęściej przysyłają CV w formacie .doc (pakiet Microsoft Office). Ten format jest w stanie otworzyć w zasadzie każdy użytkownik komputera. Niestety, jeśli użytkownik pracuje na pakiecie Open Office, życiorys stworzony w .doc może się nieco rozjechać. W przypadku formatu .docx (Microsoft Office 2007) bywa podobnie. W przypadku korzystania przez kandydata z programu Open Office i zapisywaniu życiorysu w rozszerzeniu .odt osoba czytająca nie otworzy tego pliku jeśli nie posiada pakietu Open Office – dlatego bezpieczniej jest tworzony w tym programie plika zapisać jako plik z rozszerzeniem .doc (przy zapisie dokumentu wybieramy wtedy opcję zapisz jako typ i z rozwijanej listy wybieramy format .doc) . Najbezpieczniejszym formatem, który daje nam pewność zarówno tego, że każdy otworzy nasz dokument jak i tego, że będzie on wyglądał dokładnie tak jak chcemy jest rozszerzenie .pdf (Portable Document Format) które możemy wykonać zarówno posiadając pakiet Office 2007, program Open Office i innych edytorach. Dokumenty publikowane w formacie .pdf nie pozwalają (bez odpowiedniego oprogramowania) na wprowadzenie przez osobę czytającą dokument zmian, dzięki czemu mamy pewność, że nikt do naszego CV niczego nie dopisze.

Zdarza się, że kandydaci przesyłają CV w formacie .jpg (plik graficzny) lub formacie mało popularnym (np. .wpt; .zabw, pages) – takiego CV większość rekruterow nie będzie w stanie otworzyć – unikajmy więc tego typu rozszerzenia

 

Boldowanie (pogrubianie) w życiorysie

Osoba rekrutująca przegląda nasze CV zaledwie kilka – kilkanaście sekund. Tak naprawdę dokonuje szybkiego skanu życiorysu wzrokiem. Warto ułatwić rekruterowi znalezienie istotnych informacji poprzez pogrubienie (wyboldowanie) najbardziej istotnych z punktu widzenia stanowiska pracy doświadczeń i umiejętności.

Co pogrubiamy?

Przede wszystkim kompetencje związane z oczekiwaniami ujętymi w ogłoszeniu. Jeśli np. kandydujemy na stanowisko przedstawiciela handlowego, pogrubiamy zarówno wszystkie hasła związane z naszym doświadczeniem w sprzedaży jak i informacje o posiadaniu prawa jazdy.

 

Kolory i tło

Czy pozostawić białe tło czy pobawić się kolorem i sprawić by CV było bardziej nietypowe i przez to lepiej zapamiętywane?

 

Zdecydowanie unikajmy przesyłania CV którego tło nie jest białe. Karygodnym błędem jest przesyłanie życiorysu pisanego białą czcionką na czarnym tle. Można to zrobić jedynie wtedy, kiedy dodatkowo dołączamy klasyczne CV na białym tle. Dlaczego? Przy zapraszaniu kandydata na spotkanie, większość osób rekrutujących drukuje życiorys kandydata i nierzadko na nim nanosi notatki i pytania, które o doświadczenie zawodowe chce zadać. Dokument o ciemnym tle wydrukowany wygląda nieatrakcyjnie, często zamazuje się tekst a dodatkowo osoba rekrutująca nie może niczego na CV napisać, bo po prostu nic na ciemnym tle widoczne nie będzie. Ciemne tło wprowadza więc dodatkowy problem i niektórych rekruterów po prostu denerwuje. A po co jeszcze przed spotkanie wprowadzać osobę rekrutującą w gorszy nastrój?

 

Nie oznacza to jednak, że nie można ubarwić swojego CV – kolorowe belki, podkreślenia czy delikatne znaki graficzne (np. logotypy naszych pracodawców lub marek z którymi pracowaliśmy) ożywiają CV i sprawiają, że wygląda ono bardziej interesująco. Ważne, by nie przesadzić z kolorystyką – wszystko musi wyglądać schludnie czysto i pasować do siebie. Bardzo kreatywne, kolorowe życiorysy dopuszczalne są jedynie na stanowiskach wymagających dużej kreatywności – np. podczas rekrutacji do agencji reklamowej.

 

Format CV i jego szata graficzna , 5.0 out of 5 based on 2 ratings
  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *