Strona główna » CV – Życiorys » Życiorys w internecie

Życiorys w internecie

Tags: , ,

Kilkanaście lat temu, życiorys do firmy kandydat dostarczał osobiście lub za pomocą poczty tradycyjnej. Ostatnie kilka lat, to dominacja poczty elektronicznej, która pozwala szybko i bezkosztowo przesłać swoje CV do firmy. Obecnie, istnieje również możliwość umieszczenia CV bezpośrednio w Internecie i zapewnienia dostępu on-line do naszego życiorysu praktycznie przez cały czas. Jak to zrobić i kiedy takie działanie będzie przydatne z punktu widzenia szukania pracy?

Jak stworzyć życiorys dostępny w Internecie?

Możliwości mamy kilka – dobieramy je w zależności od tego, co chcemy poprzez nasze CV online osiągnąć.

Własna strona www – najbardziej profesjonalną opcją, jest własna strona www. Pozwala ona nie tylko na zamieszczenie CV, ale również umieszczenie w Internecie własnego portfolio oraz oferty z naszymi usługami. Ta forma, polecana jest osobom, których zawód umożliwia odpłatne oferowanie usług, nawet wtedy, kiedy równocześnie pracują w oparciu o etat. Znajdą się tu zarówno webdesignerzy, programiści, PR-owcy, trenerzy biznesu, ale również budowlańcy, elektrycy, architekci, dający korepetycję nauczyciele – słowem każdy, kto może dzięki stronie internetowej zyskać kontrahenta. Aby móc założyć własną stronę, potrzebujemy hosting i domenę (a więc ponosimy nieduże na szczęście koszty) i musimy również zlecić wykonanie strony www. Warto dodać, że mając własną domenę, możemy zaopatrzyć się również w profesjonalny adres e-mail.

CV w serwisie społecznościowym – obecnie w Internecie funkcjonuje kilka profesjonalnych serwisów społecznościowych, stworzonych z myślą o biznesie, rekrutacji i networkingu. Przy tworzeniu własnego profilu, można tam umieścić większość danych, które standardowo umieszczamy w CV – w ten sposób mamy CV dostępne on-line. Posiadanie takiego profilu bywa o tyle korzystne, że często tam właśnie, kandydatów poszukują head-hunterzy. Opcja praktycznie dla wszystkich.

Serwisy blogowe – prowadząc własnego bloga również można umieścić na stronie własne CV i osobom zainteresowanym przekazywać link do podstrony z CV. Opcja dla osób, które budują swój wizerunek w internecie w oparciu o profesjonalny blog, którego tematyka pozostaje w kręgu zainteresowań zawodowych kandydata.

Serwisy hostujące pliki – pozwalają na umieszczenie CV np. w formie pliku .pdf – taki link do pliku, można następnie przekazywać online. Forma ta pozwala zarówno zahasłować plik, dzięki czemu nie będzie miał do niego dostępu nikt nie powołany, jak i wygodnie przekazywać dostęp do CV. Niestety, szanse na to, że nasze CV wyszuka head hunter, są bliskie zeru.   Opcja dla osób, które nie chcą pasywnie szukać pracy, a jedynie chcą mieć dostęp do swojego CV w każdej sytuacji.

Plusy posiadania CV online

 • Dostępność 24 godziny na dobę – nie musimy mieć ze sobą CV w wersji elektronicznej, by móc wysłać nasze CV – wystarczy znać adres www pod którym znajduje się nasze CV i umieścić w wiadomości mailowej sam link. Jest to rozwiązanie prostsze i dające więcej możliwości
 • Pasywne szukanie pracy  – zarówno na CV zamieszczone w serwisie społecznościowym, jak i na CV umieszczone na własnej stronie, wejść może zarówno pracodawca czy head hunter nawet wtedy, kiedy pracy aktywnie nie szukamy. Możemy zatem otrzymać propozycję pracy bez jej szukania. A może będzie bardziej korzystna niż obecna?
 • Wrażenie nowoczesności – Obecnie, w wielu zawodach umiejętność sprawnego korzystania z Internetu mocno się liczy. W tych obszarach pokazanie pracodawcy, że internet nie jest dla nas terra incognita, może mieć kluczowe znaczenie, a posiadanie życiorysu online tworzy wrażenie, sprawnego poruszania się po sieci. Będzie to tym bardziej ważne dla pracowników starszych wiekiem, których traktuje się stereotypowo i zakłada, że nie potrafią poruszać się po internecie.
 • Kontrahenci i zlecenia – pracując w branży, która pozwala na to, by poza pracą etatową mieć jeszcze zlecenia (np. na szkolenia branżowe, consulting, określone usługi), CV online pozwala nam takie zlecenia pozyskać w sposób pasywny, czyli bez aktywnego szukania.
 • Szersze spektrum doświadczenia i umiejętności – zasady tworzenia CV w formie „papierowej” mówią, że nasze CV nie powinno przekraczać 2 (a w przypadku bardzo doświadczonych pracowników) 3 stron. Mając przestrzeń internetową, możemy pełniej i szerzej przedstawić nasze osiągnięcia, zainteresowania, doświadczenie. Nie musimy się bowiem ograniczać ilością miejsca. Forma w jakiej opiszemy nasze doświadczenia może być dowolna – nie musimy się tu trzymać konwenansów i zasad – gdyż ich jeszcze nie ma. Oczywiście nie chodzi o to, by opisywać nasze życie z detalami, ale można ująć nasze doświadczenie szerzej i pełniej.

Minusy CV online

 • Oczywiście są i minusy posiadania ogólnie dostępnego CV online. Przede wszystkim, umieszczając nasze dane w sieci pozwalamy na to, by każdy mógł dowiedzieć się co robiliśmy, gdzie pracowaliśmy, jakie mamy doświadczenia. Koniec z prywatnością.
 • Brak dopasowania CV do ofert pracy. Mając CV online, wymieniamy te doświadczenia, które uważamy za najbardziej istotne. Nie mamy tu możliwości manipulowania danymi tak, by dopasować CV do oferty, nie znamy bowiem oferty. Trzeba więc przygotować CV tak, jakbyśmy starali się o pracę marzeń.
 • Zbyt wiele danych, które umieściliśmy w CV, może przysłużyć się osobom, które chciałyby nas w jakiś sposób wykorzystać. Trzeba o tym pamiętać, gdyż oszustwa internetowe, choć jeszcze nie aż tak częste, mogą w przyszłości się rozwijać.

Zamieszczenie swojego Curriculum w Internecie ma sens wtedy, kiedy zarówno jesteśmy otwarci na pasywne szukanie pracy (to znaczy, że rozważylibyśmy propozycję otrzymaną od konkurencyjnej firmy, mimo iż sami nie wysyłamy CV) oraz wtedy, kiedy w ten sposób możemy pozyskać kontrahentów dla nas lub naszej firmy. Jest też elementem budowania własnego wizerunku w internecie – warto pamiętać, że CV online nie musi być wyszczególnieniem dotychczasowych miejsc pracy i stanowisk. Może stanowić swego rodzaju CV funkcjonalne, prezentujące nasze dokonania w wybranej dziedzinie,w której się specjalizujemy.

Czego nie umieszczać w CV umieszczonym online?

 • Dostępu do naszych danych osobowych, ze względu na różnego rodzaju oszustów, a także wszechobecny spam musimy chronić- dlatego też, nie umieszczamy w CV dostępnym online wszystkich danych, które standardowo umieszczamy w Internecie. Lepiej nie podawać:
 • Dokładnej daty urodzenia – nasze doświadczenie i wykształcenie ma pracodawcę zachęcić, a wiek nie powinien stanowić ani przeszkody ani atutu. Pracodawca jest w stanie obliczyć sobie mnie więcej nasz wiek, analizując wykształcenie, a to kiedy mamy urodziny, do szczęścia mu potrzebne nie jest.
 • adresu zamieszkania – jeśli interesuje nas praca w określonym rejonie, umieszczamy w CV online jedynie nazwę miasta. Dokładnego adresu z ulicą i numerem bloku, w którym mieszkamy – nie jest do szczęścia pracodawcy potrzebne.
 • numeru telefonu – zamiast telefonu, zostawiamy adres mailowy lub tworzymy formularz kontaktowy (jeśli CV umieściliśmy na własnej stronie). W przypadku serwisów społecznościowych umożliwiających stworzenie CV online, istnieje zawsze opcja wysłania wiadomości do użytkownika, zatem nie musimy podawać żadnych danych kontaktowych. Osoba zainteresowana wyśle nam wiadomość poprzez serwis.
 • Oceń artykuł:
 • GD Star Rating
  loading...

Komentarze:


One response to “Życiorys w internecie”

 1. Marek says:

  Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie własnego bloga. Otrzymujemy w ten sposób darmowe miejsce w sieci. Nie musimy płacić za wykonanie stronki. Oczywiście, bloga nie możemy dowolnie modyfikować, jednak wiele serwisów daje nam naprawdę duże możliwości. Warto stworzyć właśnie bloga profesjonalnego, w ten sposób będziemy postrzegani jako osoby, które rzeczywiście interesują się daną branżą, są specjalistami w tym co robią. Sam korzystam z takiej formy promocji :p

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *