Strona główna » Kariera » Zmiana pracy – kiedy?

Zmiana pracy – kiedy?

Tags: ,

Czasy w których po zakończeniu edukacji znajdowaliśmy zatrudnienie i w tym samym miejscu pracowaliśmy aż do emerytury w zasadzie minęły. Pracownicy są znacznie bardziej mobilni i to zarówno w zakresie miejsca pracy, jak i w zakresie jej zmiany. Decyzja o tym, by zacząć szukać nowej pracy nie jest jednak prosta i nie warto robić jej pochopnie. Błędem zawodowym jest też pozostawanie w firmie w sytuacji, w której nic nas już zawodowo w niej nie czeka. Po czym zatem poznać, że już czas na to, by rozejrzeć się na rynku za nowym pracodawcą?

 

Brak wyzwań w pracy

Pierwszym sygnałem alarmowym, który mówi o tym, że praca przestała nas rozwijać jest brak wyzwań na obecnie zajmowanym stanowisku. Praca, która nie zawiera wyzwań zawodowych zaczyna nudzić i szybciej doprowadzi do wypalenia zawodowego. Nie mając wyzwań, nie nauczymy się też niczego nowego, a rutyna i stałość wykonywanych zadań zaowocuje spadkiem zaangażowania i gorszymi wynikami w pracy.

Przy braku wyzwań w pracy można – zamiast od razu zmieniać pracodawcę – porozmawiać z przełożonym o możliwości zmiany stanowiska pracy lub poszerzeniu zakresu obecnych kompetencji tak, by mieć nowe zadania, które będą rozwijające. Nie zawsze jest to jednak możliwe.

 

Brak możliwości rozwoju wiedzy

Poszerzać swoją wiedzę w pracy można na różne sposoby – poprzez nowe zadania, z którymi nie mieliśmy jeszcze do czynienia, poprzez szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne, poprzez czytanie literatury. Jeśli wykonujemy te same zadania i na otrzymanie takich, dzięki którym zdobędziemy nowe kompetencje nie ma szans, jeśli firma odmawia zrefundowania szkoleń, które mogę poszerzyć nasze umiejętności i jeśli nie mamy dostępu do literatury (a firma blokuje nam dostęp do internetowych serwisów branżowych) to mamy jasność, że już niczego nowego się na naszym stanowisku nie nauczymy. Oczywiście, nowe kompetencje mogą nam nie być na danym stanowisku pracy potrzebne, ale warto pamiętać o tym, że jeśli chcemy móc awansować i rozwijać się również finansowo, to zatrzymanie swojego stanu wiedzy i nie poszerzanie jej jest stratą czasu. Nasi konkurenci na rynku pracy, ci którzy zdobywają nowe doświadczenia i wiedzę, będą mieli w przyszłości większe szanse na zatrudnienie niż my.

 

Brak możliwości awansu

W niektórych firmach ścieżki kariery pracownika są bardzo wyraźnie określone i każdy pracownik wie, co zrobić, by awansować. W większości firm nie ma jednak takich wskazówek. W firmach o płaskich strukturach nie zawsze jest też możliwość awansu rozumianego czy to pionowo (jako przejście na stanowisko kierownicze lub zarządcze) czy to poziomo – czyli poszerzenie kompetencji. Zanim podejmiemy decyzję o odejściu wato jednak zasygnalizować przełożonemu naszą chęć rozwoju i dopytać o to, w jaki sposób widzi on nasz rozwój jako pracownika. Jeśli jednak nasz przełożony nie ma na nas pomysłu, nie widzi opcji na zwiększenie naszych kompetencji i zmianę stanowiska pracy, to znaczy, że – jeśli zależy nam na rozwoju kariery – czas poszukać nowego pracodawcy, który takie możliwości pracownikowi może zaoferować.

 

Brak progresu finansowego

Systemy wynagradzania w firmach mocno się od siebie różnią. Są takie firmy, w których podwyżkę trzeba „wychodzić” – prosząc o nią przełożonego i uzasadniając biznesowo to, dlaczego należy nam się nieco wyższa pensja. Są też firmy, w których decyzje o podwyżce opierają się na systemie ocen pracowniczych – w takich firmach pracownik z reguły ma jasność co musi zrobić by na podwyżkę zapracować. W jeszcze innych firmach, w których wprowadzono wartościowanie stanowisk pracy, na danym stanowisku określane są widełki płacowe w których zmieścić musi się pensja pracownika. Pracownik, który jest w górnej granicy widełek, może otrzymać podwyżkę jedynie po przejściu na wyższe stanowisko. Jeśli przez dłuższy czas jesteśmy na tym samym poziomie wynagrodzenia, a nasze prośby o podwyżkę pozostają bez echa, to również może to być silnym sygnałem do tego, by szukać nowej pracy. Zawsze jednak warto przed rozpoczęciem poszukiwań dopytać o to, jakie mamy szanse na podwyżkę i jakie wyniki musimy mieć w pracy, by móc ją otrzymać. Często zdarza się bowiem tak, że pracownik czeka na podwyżkę, ale nic przełożonemu nie mówi i w efekcie, przełożony jest przekonany o tym, iż pracownik jest z wynagrodzenia zadowolony.

 

Złe relacje ze współpracownikami / szefem

Brak wsparcia ze strony przełożonego, zespół w którym źle nam się pracuje, zła atmosfera w firmie to te elementy życia zawodowego, które są w stanie obrzydzić nam nawet najlepsze i dające mnóstwo satysfakcji stanowisko pracy. Jeśli mimo naszych starań, nie jesteśmy w stanie poprawić relacji ze współpracownikami, szef stosuje mobbing na każdym kroku, a z pracy wracamy niczym strzępek nerwów nie ma się co męczyć. Lepiej poszukać nowej pracy. Wielu Polaków – jak wynika z badań – mimo tego, że swojej pracy nie lubią nie rezygnuje z niej. Tymczasem samo rozpoczęcie poszukiwania nowej pracy nie znaczy jeszcze, że pracę od razu zmienimy – warto więc poświęcić wieczorem nieco czasu, przeglądnąć ogłoszenia i wysłać aplikację. Mając pracę nie będziemy aż tak zdeterminowani, by zdecydować się na pracę poniżej swoich kwalifikacji lub za niższe wynagrodzenie, a może okazać się, że otrzymamy propozycję satysfakcjonującą i dzięki temu, toksyczne miejsce pracy opuścimy.

 

Złe warunki pracy

Praca w nadgodzinach, delegacje 4 razy w tygodniu, nadmiar obowiązków z którymi nie jesteśmy sobie w czasie pracy poradzić, brak poszanowania przez przełożonego naszego prywatnego czasu – to te elementy pracy, które po pewnym czasie mogą okazać się niezwykle przeszkadzające i wypalające. Bywa też tak, że o ile np. dwa lata temu nie przeszkadzały nam częste wyjazdy służbowe, to obecnie – ze względu np. na małe dziecko – nie możemy już tyle jeździć co kiedyś. W przypadku kiepskich warunków pracy zawsze najpierw warto szczerze porozmawiać z przełożonym o możliwości zmiany tych warunków na bardziej nam odpowiadające. Jeśli jednak nie jest to możliwe (np. kultura organizacyjna firmy „nakazuje” pracę w nadgodzinach) to zamiast się stresować i rezygnować ze swojego życia, lepiej poszukać firmy, której warunki będą nam bardziej odpowiadać.

 

Każda zmiana pracy jest decyzją poważną. Powoduje, że tracimy pewną stabilność i wkraczamy w nową grupę pracowników, nowe zadania, nowe warunki. Jest to sytuacja zawsze stresująca i obarczona pewnym ryzykiem – możemy przecież trafić źle. Dlatego mając pracę i chcąc ją zmienić, warto dokładnie zastanowić się nad tym, co nam w obecnej pracy przeszkadza i na czym nam w nowej zależy najbardziej. Po to też mamy rozmowy kwalifikacyjne, bo dopytać na nich o wszystkie warunki i zasady pracy, tak by zminimalizować ryzyko tego, że trafimy do niewłaściwego miejsca pracy, w którym wcale nie chcieliśmy się znaleźć.

  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *