Strona główna » Kariera » Pracoholizm

Pracoholizm

Tags: ,

Wielu kandydatów do pracy uważa, że pracoholizm to pożądana przez pracodawców cecha tymczasem, pracoholizm to obsesyjno – kompulsywne zaburzenie, polegające na uzależnieniu od pracy, które nie leczone, wywołuje wiele dodatkowych zaburzeń fizycznych a także rujnuje zdrowie emocjonalne. Negatywnie wpływa też na rodzinę pracoholika.

Pracoholizm – definicja
Po raz pierwszy o pracoholizmie zaczęto mówić w latach 70 tych. Wtedy też, powstała pierwsza definicja pracoholizmu. „Pracoholik to osoba, której potrzeba pracy jest tak wielka, że zaspokajanie jej wywołuje znaczne dolegliwości i wywiera negatywny wpływ na stan zdrowia, osobiste szczęście, relacje międzyosobowe i społeczne” (Oates, 1971). Obecnie, uważa się, że pracoholizm to jedna z bardziej poważnych chorób cywilizacyjnych.

Pracoholizm – objawy
Pierwsze objawy uzależnienia od pracy widzi na ogół rodzina i bliscy chorego. On sam, zaczyna jedynie skarżyć się na dolegliwości fizyczne, ale nie wiąże ich z pracą. Najważniejsze i najbardziej widoczne objawy pracoholizmu to: spędzanie w pracy większej części doby, spadek zadowolenia z pracy pomimo wkładanego w nią wysiłku, poczucie bycia niezastąpionym w pracy, odczuwanie napięcia, zniechęcenia lub apatii w sytuacji bycia bez pracy, tendencja do perfekcjonizmu, potrzeba bycia w ciągłym pośpiechu. Osoba uzależniona od pracy nie potrafi odpoczywać, zaczyna zaniedbywać rodzinę, stale skoncentrowana jest jedynie na pracy. Jednocześnie spada jej efektywność – mimo spędzania wielu godzin w pracy, nie jest ona wykonywana efektywnie co w efekcie przekłada się na spadek zadowolenia z pracy.

Pracoholizm – skutki
Pracoholizm jest uzależnieniem i jak każdy rodzaj uzależnienia, w bardzo szeroki i destrukcyjny sposób wpływa na życie osoby uzależnionej – zarówno w sferze zdrowia fizycznego, psychicznego, emocjonalnego oraz społecznego. Negatywny wpływ pracoholizmu na zdrowie objawia się w podobny sposób do stresu chronicznego – pracoholik żyje w ciągłym stresie i napięciu. Nie potrafi odpocząć. Cierpi na bezsenność lub nie ma wystarczającej ilości czasu w ciągu doby, by należycie się wysypiać. W efekcie cierpi na zaburzenia ze strony układu krwionośnego, zaburzenia pracy serca, zwiększone napięcie mięśniowe, problemy z żołądkiem (wrzody). Przy pracy siedzącej, dodatkowo pojawiać mogą się problemy z kręgosłupem. Brak umiejętności wypoczywania powoduje również, że pracoholik odczuwa stałe napięcie, przymus pracy, jest poddenerwowany, łatwo wpada w złość lub też miewa stany depresyjne. Nie odczuwa satysfakcji z pracy,
Pracoholizm a rodzina – osoby bliskie również szeroko odczuwają wpływ choroby na ich życie. Pracoholicy nie mają czasu dla rodziny, co najczęściej owocuje rozluźnieniem więzi rodzinnych. Partner osoby uzależnionej od pracy nie wytrzymuje napięcia – pracoholicy są więc bardziej narażeni na rozpad związku.

Pracoholizm – leczenie
Leczenie pracoholizmu odbywa się tak, jak każdego innego uzależnienia – poprzez psychoterapię. Pracoholik musi jednak najpierw uświadomić sobie, że jest chory – bez tego, żadna terapia nie ma szans powodzenia.

  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *