Strona główna » Kariera » Telepraca – co to w zasadzie jest?

Telepraca – co to w zasadzie jest?

Tags:

Coraz częściej posługujemy się pojęciem „telepraca” – co ono w zasadzie oznacza? Czy pracownik zatrudniony w systemie telepracy ma takie same przywileje jak pracownik pracujący stacjonarnie w firmie? Jak wyglądają oferty pracy telepracy – czy na rynku jest zapotrzebowanie na telepracowników?

Telepraca to taka forma organizacji pracy, która polega na wykonywaniu obowiązków służbowych poza siedzibą firmy, za pomocą użycia zaawansowanych technologii informatyczno-komunikacyjnych wykorzystujących technologię zdalnego i zazwyczaj rozproszonego przetwarzania i komunikowania informacji. Chodzi tu o wykorzystanie nowoczesnych narzędzi komunikacji – przede wszystkim łączy internetowych, komputerów, telefonu. Jest to więc innymi słowy mówiąc praca z domu (lub z jakiegokolwiek innego miejsca, które nie jest biurem pracodawcy.

Dla kogo telepraca?

Praca zdalna, dzięki braku konieczności przychodzenia bezpośrednio do biura polecana jest osobom, które nie mogą lub nie chcą codziennie dojeżdżać do biura. Choć telepraca jest systemem w którym pracować może w zasadzie każdy, najczęściej oferty pracy w domu wybierają:

  • matki opiekujące się dziećmi
  • osoby niepełnosprawne ruchowo
  • osoby z terenów o wysokim bezrobociu

Telepraca dla niepełnosprawnych

W przypadku osób niepełnosprawnych, telepraca dała nowe możliwości – zakład pracy, w którym zatrudniona jest osoba niepełnosprawna w systemie telepracy nie musi być zakładem pracy chronionej, a stanowiska pracy nie trzeba specjalnie dostosowywać. Dzięki telepracy, pracodawca może zatrudnić osobę która jeździ na wózku inwalidzkim, nawet jeśli biuro nie jest dostosowane do przyjęcia takiej osoby.

Telepraca w kodeksie pracy

Zasady telepracy zostały uregulowane w kodeksie pracy. W październiku 2007 roku weszła w życie nowelizacja, która reguluje prawa i obowiązki pracownika zatrudnionego w systemie telepracy. Rozdział II b kodeksu pracy reguluje zatrudnianie pracowników w systemie telepracy. To co dla pracowników zatrudnionych w systemie telepracy jest niezwykle ważne, to to, że fakt zdecydowania się na telepracę nie może być powodem dyskryminacji pracownika. Pracownik zatrudniony w telepracy nie może tez być traktowany gorzej w zakresie nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy jak pozostali pracownicy firmy. Ma też prawo do takiego samego wynagrodzenia i dostępu do szkoleń (Art. 6715 Rozdział II b Kodeksu pracy)

Telepraca – co to w zasadzie jest?, 5.0 out of 5 based on 1 rating
  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *