Strona główna » List motywacyjny » Referencje w liście motywacyjnym

Referencje w liście motywacyjnym

Tags:

Referencje z poprzednich miejsc pracy,  to coraz częściej wykorzystywane przez osoby rekrutujące narzędzie wspomagające proces selekcji kandydatów do pracy. Dzięki informacjom zawartym w referencjach (lub otrzymanych ustnie), szala decyzji dotyczącej tego, którego z kandydatów przyjąć do pracy, może przechylić się na korzyść tego kandydata, który referencje dostarczył.  Jak zatem umieścić je w aplikacji i w jaki sposób nimi zarządzać?

Referencje można dostarczać przyszłemu pracodawcy wielotorowo:

Poprzez załączenie ich do aplikacji w formie screenów z oryginalnych referencji pisemnych.

Specjaliści ZZL odradzają jednak wysyłanie referencji w osobnych plikach wraz  CV i Listem Motywacyjnym. Taki dodatek niepotrzebnie obciąża aplikację, a i tak same referencje nie przekonają osoby rekrutującej do kontaktu, jeśli nie przekona jej do tego CV i List Motywacyjny

Poprzez przyniesienie ze sobą pisemnych referencji na rozmowę kwalifikacyjną.

Decydując się na taką metodę, najlepiej od razu przynieść poza oryginałem kopię dla osoby rekrutującej – nie każdy bowiem będzie miał ochotę i czas, by czytać referencje w trakcie spotkania. Poza tym, dobrze napisane referencje powinny zawierać również numer telefonu lub adres mail do przełożonego, by referencje można było potwierdzić.

Poprzez zamieszczenie danych pracodawcy / przełożonego w CV lub Liście Motywacyjnym

Zamieszczenie danych do kontaktu, które pozwalają na uzyskanie bezpośrednio referencji od pracodawcy lub managera to najwygodniejsza dla osoby rekrutującej forma referencji. Przede wszystkim dlatego, że:

 • Osoba rekrutująca może uzyskać bardziej szczegółowe niż ma to miejsce w przypadku referencji pisemnych, informacje
 • Rekruter może wybrać sobie formę kontaktu oraz osobę, do której zgłosi się po referencje (jeśli kandydat proponuje kilka osób do kontaktu z poprzednich firm
 • Osoba rekrutująca może dopytać poprzedniego przełożonego kandydata o określone cechy i kompetencje, które są dla niej szczególnie ważne na stanowisku na które rekrutuje.
 • Z punktu widzenia rekrutera, referencje ustne są bardziej wiarygodne, niż referencje pisemne, które przecież pracownik mógł nawet sobie stworzyć samodzielnie i tylko dać szefowi do podpisania.

Oczywiście, z punktu widzenia pracownika, referencje bezpośrednie mogą być mniej korzystne:

 • Rekruter może dopytać o te cechy czy umiejętności, które nie są u nas na najlepszym poziomie.
 • Osoba udzielająca referencji może być do nas negatywnie nastawiona
 • Udzielając referencji ustnie jesteśmy mniej skłonni do tego, by koloryzować – zatem są szanse, że nasze referencje nie będą aż tak pozytywne, jakby były, gdyby były referencjami listownymi.

Są jednak i plusy takiej formy referencji – jeśli nasz były przełożony był nami zachwycony, to opowie o nas osobie rekrutującej w takich superlatywach, że nasze notowania mocno skoczą.

Jak zamieszczać referencje? Obowiązują w tym względzie dwie szkoły. Jedna mówi o tym, by kontakt do osoby, która może udzielić nam referencji umieścić w CV w miejscu, w którym opisujemy swoje zadania w kolejnych pracach (taki układ ułatwia organizację, ale ponieważ, nie od każdego pracodawcy weźmiemy referencje to zamieszczanie danych kontaktowych do ex-szefa, może skłonić osobę rekrutującą do zastanawiania się „dlaczego możliwość referencji kandydat ma jedynie w co drugiej pracy?”) Druga szkoła uczy, by listę referencji zamieścić na końcu CV bądź Listu Motywacyjnego, podając poza nazwiskiem, również stanowisko, nazwę firmy, relację podległości względem nas (bezpośredni przełożony, szef firmy, szef naszego szefa itd.) oraz oczywiście dane kontaktowe.

Oczywiście, w Liście Motywacyjnym lub CV zamieszczamy kontakt umożliwiający uzyskanie referencji tylko do tych osób (przełożonych), wobec których mamy pewność, że uzyskamy pozytywną opinię dotyczącą naszej pracy. Przy odchodzeniu z firmy, warto więc nie tylko poprosić o referencje pisemne, ale również upewnić się, że w razie konieczności uzyskamy potwierdzenie tego, co zostało w referencjach napisane. Zawsze tez trzeba dopytać przełożonego, czy zgadza się na umieszczenie jego numeru telefonu oraz/ lub  adresu e-mail w Liście Motywacyjnym.

Przy dużym doświadczeniu zawodowym i posiadaniu sporej ilości referencji warto wybrać te, które najbardziej korespondują z wymaganiami pracodawcy – czyli z firm w których wykonywaliśmy podobne zadania lub tych, w których to właśnie te cechy naszej pracy podkreślił były pracodawca, jakie oczekiwane są przez przyszłego szefa.

Najbardziej bezpiecznym i wszechstronnym sposobem na zapewnienie sobie tego, że nasze świetne referencje dotrą do potencjalnego pracodawcy, jest posiadanie zarówno referencji w formie papierowej, jak i kontaktu do naszego przełożonego. Po pierwsze dlatego, że pisane referencje mogą okazać się wystarczające, a po drugie dlatego, że tak samo jak my, nasz przełożony również może z pracy się zwolnić i jeśli nie mamy papierowych referencji, a kontakt z naszym byłym przełożonym się „urwie”, to zawsze pozostają nam referencje w formie pisemnej.

Warto pamiętać o tym, że referencje od byłych pracodawców niektórzy rekruterzy i pracodawcy uzyskują też poprzez kontakt bezpośredni z przełożonym pracownika nawet wtedy, kiedy kandydat referencji lub kontaktu do przełożonego nie zamieści w Liście Motywacyjnym. W dzisiejszych czasach znalezienie osoby, która pracuje w tej samej firmie w której pracował kandydat nie jest rzeczą trudną – serwisy społecznościowe pozwalają bowiem niczym po nitce kontaktów, dotrzeć do osoby, która współpracowała bądź była przełożonym pracownika – między innymi dlatego właśnie, nie warto palić za sobą mostów odchodząc z firmy. Przy stosowaniu takiej metody, nie zawsze osoba rekrutująca dotrze do zachwyconego nami pracodawcy, a o ile nie zawsze to, że nasze referencje będą pozytywne ostatecznie przekona pracodawcę, o tyle, to że nasz były pracodawca ma o nas nie najlepsze zdanie, może skutecznie zniechęcić go do  brania nas pod uwagę przy wyborze pracownika.

 • Oceń artykuł:
 • GD Star Rating
  loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *