Strona główna » List motywacyjny » Przeczytaj zanim wyślesz kandydaturę.

Przeczytaj zanim wyślesz kandydaturę.

Tags: ,

Najbardziej typową obecnie formą przesyłania swojej aplikacji do pracodawcy jest wysłanie jej drogą mailową. Proces łatwy i szybki, ale jak się okazuje, nie pozbawiony kilku pułapek. Na co zwrócić uwagę, aby nasz mail dotarł do pracodawcy w jak najlepszej formie? W naszym poradniku prześledzimy kilka najbardziej typowych błędów popełnianych przez osoby szukające pracy

Odpowiedni adres mailowy

Skrzynka mailowa

Nie każda z osób poszukujących pracy ma własny, wykupiony w firmie hostingowej, adres mailowy. Najczęściej korzystamy z bezpłatnych skrzynek umieszczonych na popularnych portalach jak interia, onet, gazeta czy gmail. Dla potrzeb rekrutacji, najlepiej wybrać taką skrzynkę, która nie dołącza do wysyłanej wiadomości dodatkowego przekazu reklamowego.

Reklama tekstowa o treści np. „Sprawdź co dziś ubrała Paris Hilton” pod naszą wiadomością nie wygląda profesjonalnie.

Zdarzają się też aplikacje wysyłane ze skrzynek firmowych obecnego miejsca pracy. Nowemu pracodawcy czy rekruterowi to raczej nie przeszkadza, ale czy na pewno chcecie ryzykować utratę pracy kiedy Wasz obecny szef dowie się, że w trakcie obecnej pracy szukacie nowej?

Adres mailowy

Wybierając login najlepiej stworzyć sobie osobną skrzynkę dla potrzeb poszukiwania pracy, zaopatrzoną w adres składający się z naszego imienia i nazwiska (np. Jan_Kowalski@jakaśdomena.pl). Często zdarza się, że kandydat wysyła aplikację z maila z którego korzysta dla celów prywatnych. Dzięki temu zdarzają się takie kwiatki, jak CV przesłane z maila przytulmnie@; lolitka18@; ognistakotka@; czy  misio82@. Co pomyślelibyście o osobie która wysłała takiego maila? Nasz login potrafi wiele o nas powiedzieć, dlatego bezpieczniej jest użyć po prostu nazwiska, imienia, lub ich kombinacji.

Odpowiedni format dokumentów

Wysyłanie maili z aplikacją, to nie tylko sama treść CV i listu motywacyjnego, czy odpowiedni login maila, ale również odpowiedni format załączników. Szkoda w końcu naszego czasu przygotowanego na napisanie aplikacji, jeśli nie będzie ona możliwa do odczytania

Typowe formaty CV

Najczęściej wysyłamy aplikację w formacie .doc, .rtf lub .pdf Format .pdf wygląda ładniej niż .doc i mamy pewność że treść aplikacji nie „rozjedzie” nam się jeśli odbiorca ma inne ustawienia w edytorze. Do większych firm lepiej jednak wysyłać aplikację w .doc lub .rtf, rekruterzy mają bowiem niekiedy potrzebę wpisania w aplikację dodatkowych danych uzyskanych np. z wywiadu telefonicznego. Przy formacie .pdf jest to utrudnione.

Część z Was korzysta na pewno z aplikacji Open Office, bezpłatnego edytora tekstów. Nie ma przeszkód by tworzyć w nim aplikacje, ale przy wyborze opcji zapisu lepiej zaznaczyć format .doc, nie w każdym biurze korzysta się bowiem z Open Office’a, a Word nie otwiera dokumentów w rozszerzeniu .odt (Open Office)

Nietypowe formaty CV

Zdarza się, że kandydaci wysyłają aplikacje nietypowe. Niekiedy dlatego, że chcą się wyróżnić, niekiedy zaś dlatego że wymaga tego stanowisko. Jakie mogą być nietypowe formaty aplikacji?

prezentacja w Power Poincie – na stanowiska wymagające kreatywności. Prezentacje tworzą marketingowcy, copywriterzy, PR’owcy

film – najczęściej zamieszczany na YouTube. Nowa możliwość dla pracownika który chce pracować w dziale kreacji. Taka forma chętniej przyjmowana jest przez niewielkie firmy. W korporacjach, w których CV przechodzi przez kilkanaście osób, aplikacja w formie filmu może być kłopotliwa

własna strona – linki do własnej strony www są najczęściej dołączane przez osoby związane z IT i kreacją. Własna strona umożliwia lepsze przedstawienie własnego portfolio. Warto jednak, linkując własną stronę, samo CV wysłać również w tradycyjnej formie. Nawet jeśli znajduje się na witrynie.

Zdjęcia

Rzecz najbardziej problematyczna. Najlepiej wkleić zdjęcie w CV i zadbać o to by ważyło ono maksymalnie 150 kB. Często zdarza się że kandydaci wysyłają w załączniku zdjęcia z wakacji o wadze 5 Mb. Jeśli nie kandydujesz na modelkę, Twoje zdjęcie w kostiumie kąpielowym naprawdę nie jest konieczne ! Jeśli obrabiasz zdjęcie w programie graficznym, to zadbaj o to aby usunięte warstwy zdjęcia nie były dostępne. Wielkie jest bowiem zdziwienie rekruterów kiedy przy kompresji dużego zdjęcia kandydata odkrywają…drugą połówkę zdjęcia i nagle okazuje się że jest to zdjęcie ślubne z którego kandydat wyciął żonę…

Dla bezpieczeństwa lepiej wkleić zwykłe, legitymacyjne zdjęcie.

Sprawdzenie całości aplikacji.

Wiemy już jaki login wybrać, oraz jakie zdjęcie dołączyć do naszej aplikacji. Teraz czas na ostatnie, kosmetyczne poprawki i rzut okiem na całość wiadomości oraz wyłapanie ewentualnych błędów.

Treść wiadomości

Częstym błędem jest pozostawianie pustego pola w okienku wiadomości. Taki mail z samymi załącznikami jest bezosobowy i nie zachęca do bliższego zapoznania się z naszą aplikacją. Warto więc skonstruować krótki tekst informujący o nas lub o powodach przesłania aplikacji. Można go napisać na przykład tak:

Witam

W zawiązku z poszukiwaniem przez Państwa pracownika na stanowisko………… przesyłam swoją aplikację

Z góry dziękuję za czas poświęcony na zapoznanie się z moim CV

Z wyrazami szacunku”

W zależności od tego do kogo piszemy, możemy wiadomość bardziej spersonalizować, aby niosła ze sobą więcej informacji. Tekst może mieć formę oficjalną, lub luźniejszą i bardziej zabawną. Uwaga jednak aby nie przesadzić. Osoba czytająca maila może mieć przecież poczucie humoru niczym ogórek konserwowy.

Numer referencyjny

Niektóre ogłoszenia podają konieczność umieszczenia numeru referencyjnego. Warto zadbać o jego umieszczenie. Bywa przecież że agencje rekruterskie prowadzą jednocześnie kilkanaście projektów a numer pozwala im na sprawną segregacje wiadomości od kandydatów. Brak numeru referencyjnego może więc zaowocować tym, ze nasza aplikacja zamiast na biurku, wyląduje w koszu, bo osoba czytająca nie będzie miała ochoty domyślać się na jakie stanowisko kandydujemy lub w jakim mieście chcemy pracować.

Nagłówki wiadomości

Przed wysłaniem załączników sprawdźmy czy na pewno wysyłamy właściwy komplet dokumentów. Zwłaszcza jeśli wysyłamy takie same aplikacje do kilku firm. Wysłanie aplikacji do firmy X, z listem motywacyjnym zaadresowanym do firmy Y nie przysporzy nam popularności. Mało tego, świadczy o naszym niezorganizowaniu i braku uważności.

Po sprawdzeniu wszystkiego klikamy „wyślij”. Teraz pozostaje już tylko czekać na telefony. Pamiętajmy aby był włączony i naładowany.

  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *