Strona główna » Kariera » 5 kroków do wybrania idealnej pracy

5 kroków do wybrania idealnej pracy

Tags: ,

Od kilku lat pracujesz, ale czujesz że czegoś Ci brakuje? Lubisz swoją pracę, ale masz ochotę coś zmienić w swoim życiu? Masz poczucie, że obecny stan Twojego życia zawodowego nie w pełni Ci odpowiada? Może czas przeanalizować swoją karierę i przekonać się czy to co robisz rzeczywiście spełnia Twoje oczekiwania?
Przejdź nasze 5 kroków do idealnej pracy i odpowiedź sobie na pytanie „Co zmienić?”

1. Lokalizacja

Czy jesteś gotów dla swojej kariery zmienić miejsce zamieszkania? Jeśli chcesz pracować w centrali banku to prędzej czy później będziesz musiał przenieść się do Warszawy, jeśli chcesz być barmanem i prowadzić głównie nocne życie pracownicze, najłatwiej wybrać Kraków. Jak jest Twoja mobilność i czy miasto w którym obecnie mieszkasz jesteś w stanie porzucić bez żalu?

2. Zainteresowania

Gdyby pieniądze nie stanowiły dla Ciebie problemu, czym być chciał się zajmować? Co sprawia Ci największą przyjemność? Czy mimo wygranej w totolotka nadal chciałbyś sprzedawać z sklepie odzieżowym lub być kierownikiem regionu dla przedstawicieli handlowych? Czy jest coś co potrafisz robić godzinami bez odczuwania zmęczenia? Może jest to budowanie modeli samolotów, lub koszenie trawy w ogrodzie, a może rozmawianie z ludźmi? Zastanów się co kochasz robić najbardziej.

3. Styl pracy

Czy wolisz pracować w regularnych godzinach? Złościsz się kiedy szef wysyła Cię na kilkudniową delegację, bo nie widzisz się z dziećmi? A może zaczynasz nudzić się pracując przy biurku? Wstajesz rano z trudem, a najlepiej pracuje Ci się około 20.00 ? Zrób listę rzeczy które są najważniejsze w Twoim życiu i pracy, niezależnie od tego czy Cię na nie stać czy nie. Zobaczysz wtedy jaki styl pracy najbardziej Ci odpowiada.

4. Związki interpersonalne

Jak czułbyś się pracując przez 8 godzin sam w pomieszczeniu? Czy myśl o pracy w przestrzeni typu „open space” wywołuje u Ciebie przerażenie czy raczej pozytywne skojarzenia? Jak wygląda Twoje życie rodzinne? Czy jesteś w stanie dla kariery poświęcić swoje prywatne życie lub nie założyć rodziny? Czy Twój partner zrozumiałby Cię gdybyś postanowił na pół roku wyjechać na drugi koniec świata? Czy lubisz spotykać się z kolegami z pracy poza nią, czy też imprezy integracyjne są dla Ciebie torturą? Wolisz pracować z kobietami czy z mężczyznami? Planując rozwój czy zmianę kariery, wzięcie pod uwagę zdania rodziny i naszych własnych potrzeb jest niezwykle ważne dla podjęcia prawidłowej decyzji.

5. Osobowość

Nie chodzi tylko o to czy Ty nadajesz się do określonej pracy, ale czy praca „nadaje” się do Ciebie. Jeśli nie jesteś szczególnie towarzyski i wolisz pracować sam, to może funkcja kierownika nie będzie najbardziej adekwatna? Jeśli łatwo się złościsz, to może bezpieczniej dla zdrowia i współpracowników będzie skierować się ku karierze na stanowiskach o niskim poziomie stresu. Jeśli jesteś nastawiony na działanie, praca w której to Ty czekasz na klienta może zacząć Cię nadmiernie irytować.
Kiedy już odpowiesz na wszystkie pytania, postaraj się znaleźć obszary w których możesz się, pełniej niż dotychczas, realizować. Pamiętaj też, że nawet to samo stanowisko w różnych firmach może wyglądać nieco inaczej. Nawet jeśli pracujesz jako listonosz czy specjalista ds. finansów 20 lat nie znaczy wcale że tak musi być do końca Twojej kariery.

  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *