Strona główna » Rozmowa kwalifikacyjna » Najczęściej zadawane pytania rekruterów.

Najczęściej zadawane pytania rekruterów.

Tags: , ,

Spotkanie rekrutacyjne związane jest ze stresem, jednak dzięki wcześniejszemu przygotowaniu możemy zmniejszyć jego poziom. Głównym elementem rozmowy kwalifikacyjnej są pytania od rekrutera – o co najczęściej pyta osoba prowadząca spotkanie i jak odpowiadać, żeby wywołać pozytywne wrażenie?

Pytania mogą się różnić w zależności od branży, poziomu stanowiska i innych czynników, związanych ze specyfiką konkretnej rekrutacji. Z pewnością możesz jednak spodziewać się pytań z trzech obszarów:

  • Osobowościowego – rekruterzy chcą lepiej poznać osobę, która „stoi” za konkretnym CV i dowiedzieć się, czy będzie pasowała do obecnego zespołu, dlatego nie należą do rzadkości takie pytania, jak:

1. Jakie ma Pan/i pasje? To z pozoru „luźne” pytanie w rzeczywistości ma w sobie duży potencjał i możesz wykorzystać je do przekonania rekrutera, że jeśli zostaniesz wybrany, zespół zyska nie tylko dobrego pracownika, ale także ciekawą osobowość. Opowiedz o swoich zainteresowaniach i sposobach spędzania wolnego czasu. Nie operuj ogólnikami. Jeśli interesujesz się sztukami walki, sprecyzuj, co konkretnie uprawiasz i od jakiego czasu. Pasjonuje Cię literatura lub film? Powiedz rozmówcy, jaki jest Twój ulubiony pisarz/reżyser, film czy książka. Pamiętaj, żeby odpowiadać zgodnie z prawdą – może się zdarzyć, że Twój rozmówca podziela pasje, o których mówisz i dalsza rozmowa może być przyjemniejsza. Jeśli „podkoloryzujesz”, na pewno nie zrobisz dobrego wrażenia.

2. Jakie są Pana/i wady i zalety.

O ile lubimy mówić o sobie w towarzystwie, na rozmowie rekrutacyjnej czujemy się często spięci i nie potrafimy mówić nie tylko o swoich wadach, ale także zaletach. A według ekspertów to właśnie przesadna skromność jest problemem Polaków ubiegających się o pracę. Nie bądź przesadnie skromny i pochwal się atutami, ale rekruter z pewnością doceni, jeśli będziesz potrafił przyznać się do wad. Odpowiadaj z głową – jeśli powiesz np., ze jesteś leniwy lub nieodpowiedzialny, zadziałasz na swoją niekorzyść.

3. Jakby się Pan/i zachowała, gdyby…? Możesz spodziewać się tzw. pytań problemowych, dotyczących zachowania w sytuacjach zupełnie nietypowych, stresowych i takich, z którymi będziesz spotykał się na co dzień, np. co jako pierwsze zrobiłbyś na bezludnej wyspie lub jak zorganizowałbyś swoją pracę, gdybyś nagle dostał kilka zadań, a większość z nich to te „na wczoraj”. Odpowiadaj rzeczowo i logicznie, ale pozwól sobie na kreatywność i uruchom wyobraźnię.

  • Zawodowego – w tym wypadku rozmówcy będzie zależało na zweryfikowaniu Twojej wiedzy i umiejętności, które wykorzystasz na nowym stanowisku. Pytania mogą dotyczyć zarówno poprzedniej pracy, jak i preferencji, a także szczegółowych zagadnień z obszaru, jakim miałbyś się zajmować:

4. Na czym polegała Pana/i poprzednia praca? W tym miejscu opowiedz o swoim dotychczasowym doświadczeniu i obowiązkach. Wymień projekty, w których brałeś udział i określ swoją rolę w ich realizacji. Istotną informacją będzie także charakter wykonywanej pracy – zadaniowa czy projektowa, w zespole czy indywidualna itd. To dobra okazja do zaprezentowania umiejętności twardych. Wymień konkretne programy czy narzędzia, którymi się posługujesz, języki obce, pokaż znajomość specyfiki pracy na danym stanowisku.

5. Co pozwoliło Panu/i rozwinąć się zawodowo? Jeśli wymienisz już swoje dotychczasowe obowiązki, powiedz rekruterowi, co najbardziej Ci się podobało, dawało satysfakcję i poczucie rozwoju. Powiedz, w jakich obszarach najlepiej się odnajdujesz. Tym samym przybliżysz rozmówcy swój cel zawodowy i pokażesz mocne strony.

6. Jaki jest Pana/i największy sukces zawodowy? To moment rozmowy, w którym możesz pokazać swoją skuteczność, czyli kluczową wartość dla pracodawcy. Dlatego posługuj się konkretnymi danymi, w tym liczbowymi. Przedstaw wyniki swoich działań w sposób mierzalny. Poszczególne rezultaty, wzrosty umieść w czasie i wskaż na ich znaczenie dla funkcjonowania firmy.

7. Co Pan/i robił podczas przerwy zawodowej? Pytanie dotyczy zarówno przerwy między kolejnymi stanowiskami, jak i po skończeniu edukacji. Rekruter chce się dowiedzieć, jak inwestujesz swój czas, zatem jeśli w tym czasie uczestniczyłeś w jakichś kursach, szkoleniach, także językowych, podróżowałeś lub przygotowywałeś projekty we własnym zakresie lub w jakikolwiek sposób poszerzałeś swoją wiedzę i umiejętności, powiedz o tym swojemu rozmówcy.

  • Motywacyjnego – pracodawca chce wiedzieć, co Cię motywuje do pracy w jego firmie i jakie pobudki stoją za Twoją decyzją. To dla niego jedno z ważniejszych kryteriów, dlatego temat ten nie kończy się na dołączeniu do aplikacji listu motywacyjnego. Rekruter może zatem zapytać:

8. Co skłoniło Pana/ią do aplikowania do naszej firmy? To pytanie, w którym musisz wykazać się wiedzą o firmie, jej sztandarowych produktach/usługach, misji, charakterze i aktualnych wydarzeniach z nią związanych. Jest to punkt wyjścia dla mówienia o Twoich oczekiwaniach związanych z pracą i celach zawodowych. Powiedz rekruterowi, w jakim obszarze chcesz się rozwinąć, jakie wartości chcesz wnieść do firmy, co firma zyska, zatrudniając właśnie Ciebie i jakie wartości firmy podzielasz. Wyjaśnij, czy przekonuje Cię opinia klientów, pozycja rynkowa, a może potencjał i możliwości rozwoju pracowników lub wynagrodzenie.

9. Kim będzie Pan/i za pięć lat? Nie bądź zdziwiony takim pytaniem, ma ono sprawdzić, na ile sprecyzowane są Twoje cele zawodowe i jak wpisuje się w nie stanowisko i firma, do której właśnie aplikujesz. Nie odpowiadaj, że „nie wiesz” czy „czas pokaże”. Nawet jeśli Twoje plany nie są mocno sprecyzowane, wskaż obszar, w którym chcesz się specjalizować.

10. Czy to jedyna firma, do której wysłałeś/aś CV? Bądź szczery i powiedz, jeśli starasz się o pracę u innych pracodawców. To zrozumiałe, że kandydaci szukają w wielu miejscach. Ważne, żebyś dobrze umotywował aplikowanie do tej konkretnej firmy, a równoczesne szukanie przedstawił jako świadome i profesjonalne podejście do procesu poszukiwania pracy.

Pamiętaj, żeby mówić prawdę i odpowiadać rzeczowo na pytania – Twoje wypowiedzi powinny zajmować ok. 2-3 minut. Długie monologi mogą zniechęcić rekrutera, a Ty narazisz się np. na opowiadanie o rzeczach mało istotnych.

 

Klaudyna Mortka | www.architekcikariery.pl

Najczęściej zadawane pytania rekruterów., 4.2 out of 5 based on 5 ratings
  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *