Strona główna » Rozmowa kwalifikacyjna » Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Tags:

Dodatnim bilansem zakończył się 2009 rok na polskim rynku pracy, równie dobre prognozy powstają na podstawie wyników z pierwszego kwartału b.r. Po trudnym czasie kryzysu wracamy powoli do rynku pracownika, nie oznacza to jednak, że do procesu rekrutacyjnego można przygotować się pobieżnie albo wcale – jeśli pozwolimy sobie na zbytnie rozprężenie, mimo zwiększającej się ilości nowych miejsc pracy, możemy nie osiągnąć zamierzonego celu – świadomość kandydatów wzrasta, a to oznacza większą konkurencję w rywalizacji o jedno stanowisko.

Jak zatem wyróżnić się pośród konkurencji? Przede wszystkim, dobrze przygotuj się do spotkania z rekruterem.

Krok. 1 – Poznaj dobrze potencjalnego pracodawcę

Rozmowa kwalifikacyjna to świetny moment na pokazanie rekruterowi motywacji do pracy w tej konkretnej firmie/na konkretnym stanowisku. Z pewnością możesz liczyć na pytania właśnie z tego obszaru, np. „Dlaczego Pan/i chce u nas pracować?”. Nie powtarzaj utartych sformułowań typu „chcę się rozwijać”. Wykaż się znajomością firmy, jej produktów i usług, a także pozycji na rynku i kultury organizacyjnej. Informacji poszukaj na oficjalnej stronie firmy, stronie biura prasowego oraz w prasie i Internecie. Możesz również skorzystać z możliwości, jakie daje networking – zbierz informacje na forach, wśród znajomych, branżowych portalach społecznościowych. Pamiętaj, żeby zawsze znaleźć ich potwierdzenie.

Krok 2 – Dokładnie przeanalizuj ogłoszenie

W treści ogłoszenia przeważnie zawarte są kluczowe kompetencje, wymagane na danym stanowisku. Nie wypadniesz dobrze, jeśli podczas rozmowy w firmie któreś z nich Cię zaskoczą. Dlatego dokładnie przeanalizuj treść ogłoszenia i zrób audyt swoich możliwości w czterech obszarach: wiedzy, umiejętności, wartości oraz doświadczenia. Ocenianie siebie nie jest łatwe, możesz zatem poprosić o pomoc kogoś, kto dobrze Cię zna – napisz na kartce swoje imię i nazwisko, a inni niech dopiszą skojarzenia, które przychodzą im do głowy w związku z Twoją osobą. W ten sposób będziesz mógł podkreślić swoje atuty i wybronić obszary, w których nie spełniasz w stu procentach oczekiwań pracodawcy.

Krok 3 – Wyceń swoją wartość

Nieuniknionym punktem rozmowy rekrutacyjnej jest negocjowanie wynagrodzenia. Przed spotkaniem powinieneś uświadomić sobie bardzo ważną rzecz: rozmowa o pracę jest rodzajem transakcji kupna – sprzedaży, gdzie Ty jako kandydat oferujesz konkretne wartości i umiejętności, które musisz wycenić. Pomoże Ci w tym zrobiony wcześniej audyt kompetencji. Zapoznaj się również z sytuacją w danej branży, prześledź w Internecie raporty wynagrodzeń, uwzględniając rodzaj pracy, długość doświadczenia zawodowego, region. Skorzystaj z dostępnych kalkulatorów wynagrodzeń. Pamiętaj, żeby wziąć pod uwagę także charakter danej firmy (międzynarodowa korporacja, małe przedsiębiorstwo). Zastanów się także, jakie ewentualne świadczenia pozapłacowe będą dla Ciebie satysfakcjonujące.

Krok 4 – Zdobądź szczegółowe informacje o spotkaniu

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i nieporozumień, przed spotkaniem dowiedz się, ile osób będzie przeprowadzało rozmowę, z ilu etapów składa się proces rekrutacji, czy możesz spodziewać się testów kompetencyjnych. Potwierdź także miejsce i godzinę spotkania. Upewnij się również, w jakim języku będzie prowadzona rozmowa.

Krok 5 – Przygotuj potrzebne dokumenty

Prawdopodobieństwo, że będziesz potraktowany jak profesjonalista zwiększy się, jeśli weźmiesz ze sobą certyfikaty z ukończonych szkoleń i kursów oraz referencje od poprzednich pracodawców. Przygotuj sobie także kopię CV. Dodatkowo, jeśli wymaga tego charakter Twojego zawodu, przygotuj projekty, teksty lub grafiki, które wykonałeś i którymi możesz się pochwalić (szczególnie, jeśli pracowałeś jako freelancer, w branży reklamowej, dziennikarskiej czy IT). Wykorzystaj także Twoje dotychczasowe sukcesy zawodowe – możesz operować konkretnymi liczbami i procentami, mówiąc np. o wzroście sprzedaży.

Krok 6 – Poszukaj specjalisty

Jeśli uważasz, że najlepszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie profesjonalna konsultacja, umów się na spotkanie z doradcą ds. kariery, który wspólnie z Tobą przeanalizuje Twoje mocne i słabe strony, pokaże błędy i możliwości wykorzystania potencjału w oparciu o wiedzę rynkową.

Podejdź strategicznie do procesu rekrutacji – postaw sobie jasny cel, opracuj strategię, a powyższe kroki potraktuj jako narzędzia służące jej realizacji. Powodzenia!
Klaudyna Mortka
Zespół www.architekcikariery.pl

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?, 4.0 out of 5 based on 1 rating
  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...

Komentarze:


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *