Strona główna » CV – Życiorys » 4 błędy w CV, które popełnia większość kandydatów

4 błędy w CV, które popełnia większość kandydatów

Tags: ,

interviewme-logo-1-color-on-white-300-300-bez znajdz lepsza prace

Wysłałeś CV do kilkunastu firm, ale nie otrzymujesz zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne?

Telefon milczy, a Ty zastanawiasz się, co jest nie tak z Twoimi dokumentami?

Całkiem możliwe, że w Twoim CV znajdują się błędy! W tym artykule pokażę Ci najczęstsze błędy, które popełnia większość kandydatów w swoim CV.

Zanim zaczniesz poprawiać swój dokument, zobacz jeszcze więcej porad, jak napisać skuteczne CV: https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-eyetracking

  1. Nie trać miejsca w CV na zbędne dane osobowe

Zanim wpiszesz dane osobowe do CV, postaraj wcielić się w rolę pracodawcy. Zastanów się, które informacje będą dla niego przydatne.

Podam Ci kilka danych, które kandydaci zamieszczają w sekcji „dane osobowe”:

– imię i nazwisko

– numer telefonu

– adres e-mail

– dokładny adres zamieszkania

– stan cywilny

– data urodzenia

– płeć

– adres korespondencyjny

– stosunek do służby wojskowej

Wyobraź sobie, że chcesz zatrudnić pracownika. Które z powyższych danych byłyby dla Ciebie istotne?

Adres zamieszkania i adres korespondencyjny w dzisiejszych czasach nic nie wnoszą. Jeśli bardzo chcesz dodać tę informację, pozostaw samą nazwę miejscowości.

Zastanawiasz się czy Twój wiek będzie zaletą i czy warto go pokazywać? Moim zdaniem nie trzeba wpisywać wieku do CV. Pamiętaj, że pracodawca ma Cię zatrudnić za posiadane kompetencje, a nie metryczkę.

W CV na pewno zamieść imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Te informacje są niezbędne pracodawcy, aby się z Tobą skontaktować. Resztę danych osobowych wykreśl.

Dzięki temu zyskasz w CV dodatkowe miejsce, które możesz przeznaczyć na pochwalenie się swoimi sukcesami.

  1. Czy skutecznie opisałeś swoje obowiązki?

Często otrzymuję CV od klientów z samymi nazwami stanowisk i datami zatrudnienia.

Zastanów się, co takie CV pokazuje Twojemu potencjalnemu pracodawcy?

Niestety nic. Pracodawca nie będzie tracić czasu na domysły. Po prostu weźmie CV innego kandydata.

To prawda, że na wielu stanowiskach zakres obowiązków w różnych firmach będzie podobny. Przedstawiciel handlowy będzie realizował plany sprzedażowe, asystentka biura odpowiada za organizację prac biurowych, a analityk tworzy skomplikowane raporty i analizy.

Znajdź jednak takie słowa-klucze, które są wymienione w ogłoszeniu, na które aplikujesz. Wpisz je w swoim zakresie obowiązków, aby rekruter miał pewność, że posiadasz wspomniane umiejętności.

Zobacz przykładowe ogłoszenie na stanowisko przedstawiciela handlowego:

Zakres obowiązków:

  • realizacja wyznaczonych celów i planów sprzedażowych
  • kontrola stanów magazynowych i realizacja zamówień
  • dbałość o ekspozycję towarów na półkach zgodnie ze standardami firmy
  • rozwijanie relacji handlowych i współpraca z klientami i partnerami handlowymi

Oczekiwania:

  • doświadczenie handlowe w branży FMCG
  • dyspozycyjność, samodzielność i kreatywność
  • umiejętność obsługi komputera w zakresie MS Office
  • komputer i dostęp do Internetu w miejscu zamieszkania
  • komunikatywność
  • wykształcenie min. średnie
  • prawo jazdy kat. B

Pokaż w swoim doświadczeniu zawodowym, że potrafisz:

  • realizować plany sprzedażowe
  • kontrolować stany magazynowe i realizować zamówienia
  • budować długofalowe relacje handlowe

Do podsumowania zawodowego dodaj informacje o:

  • doświadczeniu w branży FMCG
  • kompetencjach miękkich charakterystycznych dla tego zawodu (kreatywność, komunikatywność, samodzielność)
  • wykształceniu i posiadaniu prawa jazdy

  1. Czy warto wpisywać do CV wszystkie informacje?

W sekcji doświadczenia w CV kandydatów bardzo często widzę informacje o stanowiskach zajmowanych w latach 90. lub nawet 80. Jak myślisz, czy te informacje pomogą Ci dostać pracę? Oczywiście, że nie.

Skup się na opisie 2-3 ostatnich stanowisk. Jeśli zmieniałeś często miejsce pracy, opisz ostatnie 5 lat swojego doświadczenia.

Jeżeli pracujesz w innej branży lub na znacznie wyższym stanowisku niż na początku kariery, wcześniejsze doświadczenia nie zaciekawią pracodawcy.

Taką samą zasadę zastosuj do sekcji edukacji. Dodaj tylko informacje o ostatnio ukończonej szkole. Jeśli ukończyłeś studia wyższe, to wpisanie liceum albo gimnazjum jest stratą cennego miejsca w CV.

  1. Co wpisałeś w znajomości języków obcych?

Praca może wymagać od Ciebie codziennej korespondencji w języku obcym. W czym tutaj jest problem?

Przede wszystkim w mało konkretnej i zawyżonej ocenie znajomości języków przez kandydatów. Pamiętaj, że poziom bardzo dobry angielskiego to nie jest poziom komunikatywny. Biegła znajomość nie odpowiada znajomości na poziomie B2.

Bądź szczery. Jeśli nie jesteś w stanie wykorzystać znajomości danego języka w biznesie, w ogóle nie wpisuj go do CV. Lepiej szczerze podejść do tematu niż zostać zaskoczonym, kiedy pracodawca będzie chciał zweryfikować na przykład Twój angielski.

Jeśli zaczniesz od kłamstw, nie zbudujesz swojego pozytywnego wizerunku. W ten sposób możesz wręcz stracić szanse na wymarzone stanowisko.

Jak najlepiej opisać znajomość języków obcych? Przede wszystkim skorzystaj z europejskich poziomów typu B1, B2, C1, itd. Realnie przedstawisz pracodawcy znajomość języka. Najlepiej, gdy potwierdzisz swój poziom certyfikatem.

Teraz już znasz najczęstsze błędy w CV. Spotykam się z nimi na co dzień w swojej pracy.

Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką. Dlatego wpisz informacje najbardziej istotne, czyli takie, które potwierdzają Twoje kompetencje.

Nie stawiaj na ilość, tylko na jakość. Pamiętaj, że pracodawca spędzi nad Twoim dokumentem jedynie kilka chwil. Jeśli CV ma zadziałać, musi być konkretne, rzeczowe i na temat.

Czy zgadzasz się ze mną? Jakie według Ciebie informacje są niepotrzebne w CV?

Podziel się swoją opinią.

Nazywam się Maciej Czerwonka i jestem Konsultantem Kariery w InterviewMe. Nasza aplikacja pozwoli Ci stworzyć CV w 5 minut. Moim doświadczeniem z agencji rekrutacyjnych i wewnętrznego HR sprawiam, że rekruterzy i headhunterzy zawieszą oko na Twoim CV. W wolnych chwilach pasjonuję się kulturystyką i zdrowym odżywianiem.

  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...