Strona główna » Kariera » Referencje dla stażysty – o jakie referencje się starać?

Referencje dla stażysty – o jakie referencje się starać?

Tags: ,

Konkurencyjny rynek pracy sprawił, że wielu młodych ludzi swoją karierę zawodową zaczyna od bezpłatnych praktyk lub nisko płatnych (lub bezpłatnych) staży. Skoro referencje od pracodawcy są bardzo często jedyną zapłatą (poza doświadczeniem), za trud włożony w pracę na rzecz firmy, to warto chyba zadbać o to, by referencje dla stażysty były na tyle szerokie i atrakcyjne, by rzeczywiście spełniły swoje zadanie, czyli zwiększyły szanse młodej osoby na otrzymanie pracy.  Jak zatem stażysta czy praktykant może wpłynąć na to, by jego referencje były rzeczywiście wartościowe?

Podczas rekrutacji dopytaj o referencje

W większości ogłoszeń rekrutacyjnych dla kandydatów na staż lub praktyki, pracodawcy umieszczają informacje o tym, że po zakończeniu stażu, praktykant otrzyma referencje. Jest to traktowane jako dodatek do stażu, który ma przekonać kandydata do tego, że warto staż odbyć w tym właśnie zakładzie pracy. Podczas spotkania rekrutacyjnego dopytaj zatem o to, jak wyglądają otrzymywane referencje i czy uwzględniony jest w nich:

  • okres odbywania stażu (lub jego wymiar godzinowy)
  • zadania, które wykonywał stażysta
  • szkolenia wewnętrzne w których brał udział
  • sposób pracy stażysty (jego mocne strony zaobserwowane w trakcie stażu – czyli opinia o stażyście).

Przykładowe pytania, które pozwolą ci ocenić czy referencje oferowane przez pracodawcę są rzeczywiście przygotowywane w oparciu o pracę stażysty czy też są gotowym, powielanym każdorazowo wzorem (czyli w sumie referencjami praktycznie bez wartości) to na przykład pytania:

  • czy zadania stażysty opisane są ogólnie czy szczegółowo opisane w referencjach
  • czy umieszczany jest bezpośredni kontakt do opiekuna stażu
  • czy można zobaczyć przykładowe referencje stażysty

Warto kilka pytań zadać – w końcu są one częścią wynagrodzenia za pracę. Jeśli są kiepsko zrobione, nie zwiększą Twojej atrakcyjności na rynku pracy, może wtedy zatem warto rozważyć staż gdzie indziej?

Wypisz swoje zadania i przekaż je przełożonemu

Nie zawsze referencje wypisuje bezpośredni przełożony. Nie zawsze też ma on czas na to, by cyzelować każde słowo. Jeśli chcesz pomóc swoim referencjom, przed końcem stażu przygotuj mail z informacjami na temat zadań, które wykonywałeś, sukcesami jakie udało cię się osiągnąć, kompetencjami które zdobyłeś. Wyślij mail do przełożonego, lub osoby która wypisywać będzie referencje (możesz napisać w mailu, że wypisałeś zadania by pomóc w przygotowaniu referencji). Nikt takiego maila nie będzie miał za złe, a zwiększysz swoje szanse na to, że referencje uwzględnią Twoje rzeczywiste dokonania a nie będą sztampą ściągniętą z Internetu.

Zadbaj o kontakt telefoniczny

Referencje pisemne to tylko jedna z metod pozyskiwania referencji. Znacznie bardziej wartościowym dla rekrutera jest kontakt bezpośredni z byłym pracodawcą. Po pierwsze dlatego, że podczas rozmowy telefonicznej lub wymiany maili może on zadać konkretne, interesujące go pytania, po drugie dlatego, że nigdy nie ma pewności, czy pisemne referencje to nie jedynie gotowy wzór referencji jaki wręcza się każdemu stażyście bez wyjątku, po trzecie dlatego, że przekazywane ustnie informacje będą niosły większy ładunek szczerości niż forma pisemna (nie chcąc robić przykrości stażyście bywa że w referencjach pisemnych nieco „nagina” się prawdę. Ustnie jednak opis zachowania i zadań kandydata będą bardziej odpowiadać rzeczywistości). Jeśli masz pewność, że opinia u byłego pracodawcy będzie pozytywna, zadbaj o to, by list referencyjny zawierał informacje na temat bezpośredniego kontaktu z opiekunem stażu bądź pracodawcą. Referencje pisemne dające możliwość kontaktu z pracodawcą wyglądają też na bardziej wiarygodne niż takie, które takiej opcji nie przewidują.

Poproś o ustną informację zwrotną

Zakończenie stażu wykorzystaj na zebranie informacji zwrotnej o Twojej pracy również w formie ustnej. Poproś swojego opiekuna o rozmowę na temat Twojego stażu. Podczas spotkania dopytaj o:

  • Twoje mocne strony, jakie opiekun zaobserwował podczas stażu
  • Twoje słabe strony, elementy pracy, które wymagają dopracowania z Twojej strony
  • ocenę Twojego nastawienia do pracy jako pracownika (czy dałeś odczuć firmie, że jesteś zaangażowany i chętny do nauki czy też pewne elementy Twojego zachowania odbiegały od kultury organizacji).

Po co o to pytać? Przede wszystkim dzięki temu zyskasz jasność na temat tego czego jeszcze musisz się nauczyć oraz jakie są Twoje plusy. Dzięki temu będzie Ci łatwiej przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych. Poza tym, zyskasz pewność tego, co usłyszy twój potencjalny pracodawca, jeśli zdecyduje się zadzwonić do Twojego opiekuna. Ludzie lubią być konsekwentni w swoim zachowaniu, marne są zatem szanse że usłyszysz coś zupełnie innego niż to, co usłyszy Twój potencjalny pracodawca.

Kopie referencji

Pracodawca najczęściej przekaże Ci tylko jedną kopię referencji. Sprawdź czy jest na nich pieczątka i odręczny podpis, oraz czy Twoje dane i okres stażu się zgadzają (nigdy za wiele ostrożności). Takie referencje od razu kilka razy skopiuj na ksero. Warto też wykonać skan w .pdf. Dzięki temu będzie można wysłać je na życzenie pracodawcy, dołączyć do portfolio lub listu motywacyjnego (jeśli takie będą wymagania pracodawcy).

Referencje w społecznościach

Skoro odbywasz staż, to spore szanse są na to, że jesteś osobą młodą, która z Internetem jest za Pan brat. Jeśli posiadasz konto w serwisie społecznościowym,który umożliwia umieszczanie referencji od pracodawców i współpracowników, poproś o umieszczenie krótkich referencji również w Twoim profilu. Pamiętaj, że w takim serwisie referencji nie musi wystawiać bezpośredni przełożony – może to być współpracownik, z którym nawiązałeś szczególnie dobry kontakt. Referencje w społecznościach podpisuje się nazwiskiem, zatem nie spodziewaj się upiększania.

Jak dołączać referencje ze stażu do aplikacji?

Informacje o posiadanych referencjach można umieścić w Liście Motywacyjnym. Jeśli posiadasz własną stronę internetową lub blog, możesz umieścić referencje w formacie .pdf na serwerze i w Liście Motywacyjnym zamieścić link do nich – pracodawca będzie mógł obejrzeć referencje on-line. W przypadku osób z niewielkim doświadczeniem zawodowym można też referencje po prostu dołączyć do aplikacji (jako skan) – zadbaj w tym przypadku o to, by tak je skompresować by nie ważyły dużo i nie obciążały całej aplikacji.

  • Oceń artykuł:
  • GD Star Rating
    loading...